Mantis Bug Tracker

Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0066271E-ARSIVe-Arşiv Teknik SorularHerkese Açık2018-05-17 17:082020-06-05 09:11
Bildirencylnbrc 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0066271: gib portaldan e-arşiv, e-smmm ve e-mm . iptali hk
Soru30.04.2018 tarihli e-arşiv faturamı onaylı olduğu için iptalini yapamıyorum
lütfen acil yardım ediniz. nasıl iptal yapacağım aşamalarını yazınız.

gib portal kullanıyorum ve 7 günlük süreyi geçti. onaylı olduğu için nasıl yapacağım ile ilgili acil bilgi rica etmekteyim.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0111917)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2018-05-18 09:14
güncelleme tarihi: 2020-06-05 09:11

Merhaba,

GİB portalda e-Arşiv Fatura hizmeti 01/01/2020 tarihinde açılmıştır.

Konuyla ilgili olarak öncelikle bilinmesi gereken: ''Gider pusulası ya da iade faturası ile işlem tahsis edilebiliyor ise e-Arşiv Fatura iptali söz konusu olamaz.

e-Arşiv Fatura hizmetini özel entegratör üzerinden alıyorsanız iptal konusunda özel entegratörünüze danışabilirsiniz.

GİB Portal üzerinden düzenlenerek imzalanan/onaylanan e-Arşiv Fatura, e-SMM ve e-MM sistem üzerinden iptali bulunmamaktadır. İptal ve düzeltme butonları imzalanmamış e-Arşiv Fatura, e-SMM ve e-MM için kullanılmaktadır. Tevsik edici belgelerle birlikte muhasebe, defter kayıtlarına alınmayabilir.

Mükellefler, doğru bilgilerle yeniden düzenlenen e-Arşiv Fatura yahut e-SMM, e-MM'nin "NOT" alanına hatalı düzenlemiş oldukları fatura yahut makbuz bilgisine yer verebilirler.

İyi günler...