Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-ARSIV
Soru Detaylarını Görüntüle
0066271E-ARSIVe-Arşiv Teknik SorularHerkese Açık2018-05-17 17:082020-06-05 09:11
cylnbrc 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0066271: gib portaldan e-arşiv, e-smmm ve e-mm . iptali hk
30.04.2018 tarihli e-arşiv faturamı onaylı olduğu için iptalini yapamıyorum
lütfen acil yardım ediniz. nasıl iptal yapacağım aşamalarını yazınız.

gib portal kullanıyorum ve 7 günlük süreyi geçti. onaylı olduğu için nasıl yapacağım ile ilgili acil bilgi rica etmekteyim.
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0111917)
2018-05-18 09:14   
(güncelleme tarihi: 2020-06-05 09:11)
Merhaba,

GİB portalda e-Arşiv Fatura hizmeti 01/01/2020 tarihinde açılmıştır.

Konuyla ilgili olarak öncelikle bilinmesi gereken: ''Gider pusulası ya da iade faturası ile işlem tahsis edilebiliyor ise e-Arşiv Fatura iptali söz konusu olamaz.

e-Arşiv Fatura hizmetini özel entegratör üzerinden alıyorsanız iptal konusunda özel entegratörünüze danışabilirsiniz.

GİB Portal üzerinden düzenlenerek imzalanan/onaylanan e-Arşiv Fatura, e-SMM ve e-MM sistem üzerinden iptali bulunmamaktadır. İptal ve düzeltme butonları imzalanmamış e-Arşiv Fatura, e-SMM ve e-MM için kullanılmaktadır. Tevsik edici belgelerle birlikte muhasebe, defter kayıtlarına alınmayabilir.

Mükellefler, doğru bilgilerle yeniden düzenlenen e-Arşiv Fatura yahut e-SMM, e-MM'nin "NOT" alanına hatalı düzenlemiş oldukları fatura yahut makbuz bilgisine yer verebilirler.

İyi günler...