Mantis Bug Tracker

Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0029948E-ARSIVe-Arşiv MevzuatıHerkese Açık2015-11-27 08:562016-03-31 15:46
Bildirenbsekercelik 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0029948: Tebliğ 7.2 maddesi hakkında
SoruMerhaba

Tebliğin 7.2 maddesinde vergi mükellefi olmayanlara alıcı rızasına bağlı faturasını elektronik ortamda iletebileceği yazılıyor. Buna istinaden kağıt çıktısını vermiyoruz. (UBL formatında alıcısına iletiyoruz)

Fakat aynı benden 3. parafrafında elektronik veriyor isek kağıt çıktısı verilecek diyor.

"Vergi mükellefi olmayanlara yapılan satışlarda fatura, malın teslimi ya da hizmetin ifası anında elektronik ortamda iletiliyorsa müşteriye bu faturanın kâğıt çıktısı verilir. Bu durumda çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Bu imkândan yararlanabilmek için faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi zorunludur."

Bu iki açıklamanın farkı nedir ? Neden elektronik gönderilecek faturanın kağıt çıktsı verilmesi gibi bir açıklama var ?
Şuan piyasadaki ürünler elektronik verilen bir faturanın kağıt çıktısını vermiyor.. Kağıt isterseniz basabilirsiniz.

Teşekkürler

EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARI
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0071000)

2016-03-31 15:45

433 Sıra Nolu VUK Genel Tebliğinin i) (443 Sıra No.lu GT Ġle Değişen Hali) Bu Tebliğin 3-b bendine göre adına fatura düzenlenen vergi mükellefleri söz konusu faturaları, kendilerine iletim yöntemine uygun olarak muhafaza ve ibraz etmek zorundadırlar.

Bu itibarla alıcı faturalarını elektronik ortamda muhafaza etmek isteyebilir bu nedenle de iletim yöntemi olarak elektronik iletim yöntemini tercih edebilir.

....malın teslimi ya da hizmetin ifası anında elektronik ortamda iletiliyorsa müşteriye bu faturanın kâğıt çıktısı verilir.ifadesinde de alıcının aldığı mal/hizmeti belgeleyebilme (irsaliye gibi) imkanı sunması açısından değerlendirilmelidir.