Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-ARSIV
Soru Detaylarını Görüntüle
0029948E-ARSIVe-Arşiv MevzuatıHerkese Açık2015-11-27 08:562016-03-31 15:46
bsekercelik 
cevaplanmışcevaplandı 
0029948: Tebliğ 7.2 maddesi hakkında
Merhaba

Tebliğin 7.2 maddesinde vergi mükellefi olmayanlara alıcı rızasına bağlı faturasını elektronik ortamda iletebileceği yazılıyor. Buna istinaden kağıt çıktısını vermiyoruz. (UBL formatında alıcısına iletiyoruz)

Fakat aynı benden 3. parafrafında elektronik veriyor isek kağıt çıktısı verilecek diyor.

"Vergi mükellefi olmayanlara yapılan satışlarda fatura, malın teslimi ya da hizmetin ifası anında elektronik ortamda iletiliyorsa müşteriye bu faturanın kâğıt çıktısı verilir. Bu durumda çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Bu imkândan yararlanabilmek için faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi zorunludur."


Bu iki açıklamanın farkı nedir ? Neden elektronik gönderilecek faturanın kağıt çıktsı verilmesi gibi bir açıklama var ?
Şuan piyasadaki ürünler elektronik verilen bir faturanın kağıt çıktısını vermiyor.. Kağıt isterseniz basabilirsiniz.


Teşekkürler

Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0071000)
2016-03-31 15:45   
433 Sıra Nolu VUK Genel Tebliğinin i) (443 Sıra No.lu GT Ġle Değişen Hali) Bu Tebliğin 3-b bendine göre adına fatura düzenlenen vergi mükellefleri söz konusu faturaları, kendilerine iletim yöntemine uygun olarak muhafaza ve ibraz etmek zorundadırlar.

Bu itibarla alıcı faturalarını elektronik ortamda muhafaza etmek isteyebilir bu nedenle de iletim yöntemi olarak elektronik iletim yöntemini tercih edebilir.

....malın teslimi ya da hizmetin ifası anında elektronik ortamda iletiliyorsa müşteriye bu faturanın kâğıt çıktısı verilir.ifadesinde de alıcının aldığı mal/hizmeti belgeleyebilme (irsaliye gibi) imkanı sunması açısından değerlendirilmelidir.