Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0094932E-FATURAe-Fatura Teknik SorularHerkese Açık2021-02-26 14:212022-05-19 23:53
Bildirendtp 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0094932: KAMU faturasına eklenecek Ödemeyi Yapacak Harcama Birimi bilgisi hk.
SoruMerhaba,

e-Fatura özel entegratörü firmayız. GİB tarafından güncellenen Kamu e-Fatura Teknik kılavuzunda ödemeyi yapacak harcama birimi VKN bilgisi "BuyerCustomer içerisindeki Party tag'indeki PartyIdentification'ın ID'sinin schemeID özelliği VKN olan bir değer içermesi zorunludur." şeklinde açıklanmış ve örnek kullanım da buna uygun olarak gösterilmiştir.

Ancak, GİB e-fatura test portalinde düzenlediğimiz KAMU faturasına ödemeyi yapacak harcama birimi ekleyerek oluşturduğumuz faturanın UBL'inde ilgili VKN PartyLegalEntity'nin CompanyID değerine yansımıştır. Bu sebeple şematrona ekleneceği belirtilen "inv:Invoice/cac:BuyerCustomerParty/cac:Party/cac:PartyIdentification/ cbc:ID elemanının schemeID özelliği 'VKN' olan 1 nesne içermesi zorunludur ve değeri 10 haneli olan bir sayıdan oluşmalıdır." kuralını karşılamamaktadır.

Portalimizden oluşturulacak KAMU faturalarla ilgili geliştirmeleri doğru yapabilmemiz için konu le ilgili yardımınızı rica ederiz.


Saygılarımızla.


   
Etiketlergoogle.com, telekom
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0154905)
dtp
2021-03-01 11:43

Tekrar merhaba,

Ek olarak Kamu e-Fatura Teknik Kılavuzu'nun versiyon kısmında "Birden fazla iban bilgisi girilebilmesi" nden bahsedilmiş ancak kılavuzdaki iban bilgisi ile ilgili kuralın açıklamasında ve örnek kullanımda bununla ilgili bir bilgi verilmemiş ve e-Fatura test portalindeki KAMU fatura tipi için de ikinci bir iban girilebilmesi için alan açılmamış olduğu görülüyor.

Versiyon açıklamasından yola çıkarak birden fazla iban girişi yapılabilmesine izin vermeli miyiz? Bu konuda da yardımınızı rica ederiz.

Saygılarımızla.
(0154998)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2021-03-04 10:58

test portalında kamu efatura için bir güncelleme henüz yapılmadı. siz kılavuzu esas alarak gerekli güncellemelerinizi yapabilirsiniz.
(0155054)
dtp
2021-03-04 16:06

Merhaba,

Aslında iki farklı durumun dökümanda net olmadığı kanısındayız.

1. Döküman başlığında birden fazla IBAN kullanımından bahsedilirken, içerikte de örnek kullanımda da bu duruma değinilmemektedir.
UBL-TR1.2.1_Paketi'nden kontrol ettiğimizde PaymentMeans tag'inin zaten sınırsız şekilde çoklanabildiği görülmektedir.
Özellikle bu tür bir döküman yayımlandığından dolayı, bununla ilgili bir değişiklik olup olmadığı hakkında daha net bir bilgi edinmek istiyoruz.

Şema dosyalarında sınırsız sayıda PaymentMeans tag'i kullanılabildiği ve bu şekilde sınırsız IBAN girişi yapılabildiği görüldüğü halde, Kamu faturalarında en fazla 2 IBAN girişine mi izin verilmelidir?

Örnek kullanımda gösterilmediğinden dolayı, iki IBAN girişi durumunda alt alta iki adet PaymentMeans tag'i kullanımına mı izin verildiği konusunda yorumunuzu ve yönlendirmenizi rica ederiz.

2. https://test.efatura.gov.tr/efatura/ [^] üzerinden kamu faturası oluşturulduğunda, alıcı bilgilerinin kopyalanabildiği görülmektedir.
Dolayısıyla, en azından BuyerCustomerParty yani ikinci VKN girişi için güncelleme yapılmış olabileceğini düşünüyoruz.
Fakat bu şekilde oluşturulan faturalarda kullanılan tag'ler dökümandakinden farklı.
Bu konu hakkında dökümanı esas almamızın sorun olmayacağını anlıyoruz.

Saygılarımızla,
(0155950)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2021-03-30 17:29

birden fazla IBAN kullanımı için birden fazla PaymentMeans tag’i arka arkaya ekleyerek kullanabilirler.Yayımlanan UBL-TR1.2.1_Paketi'nde izin verildiği gibi bu alan çoklanabilir.
kamu fatura tipinde ödeme alıcıları bilgilerinde alıcı bilgilerini kopyala kısmı bulunuyor.Bu alanın xml bilgisi BuyerCustomerParty tagi altına yazılıyor.


Powered by Mantis Bugtracker