Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0094662E-DEFTERe-Defter DiğerHerkese Açık2021-02-12 15:492021-03-12 11:05
BildirenTugayy 
DurumcevaplanmışÇözümaçık 
Konu0094662: Çapraz Doğrulama Kontrolü Hatalıdır
SoruYeni versiyon programı yükledim 2.4 olanı fakat sorun halen devam etmekte çapraz doğrulama kontrolü hatası uyarısını almaktayım.İlgili defteri e-Defter Görüntüleyici Programı ile açıyorum ve GIB ONAYLI BERATI İLE UYUMLUMU sekmesinde defterin imza değeri ile GIB onaylı beratındaki uyuşmamaktadır diye uyarı vermektedir. Bu hatayı nasıl çözebilirim yardımcı olurmusunuz
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0154477)
Tugayy
2021-02-12 15:52

Sorumu herkese açık yapabilirmisiniz.
(0155460)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2021-03-12 11:04

Merhaba,
“Çapraz doğrulama kontrolü..” şeklinde hata almış olduğunuz defterleri, “e-Defter Görüntüleyici Programı”nda görüntüleyiniz,
 “Durum Raporu”unda “imza uyumsuzluğu” hatası varsa; söz konusu defter GİB in belirlediği standartta olmadığı için saklama programına yüklenemez.


Defter ve beratların asıl nüshalarının mükellef nezdinde, ikincil nüshalarının ise GİB nezdinde muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu şekilde hatalı olanlar için yapılacak herhangi bir işlem bulunmuyor. Sadece mükellef nezdinde saklanmaya devam edilecek (Yeni bir uygulama olması dolayısıyla bu şekilde olan defterlere hangi cezanın kesileceği hususunda oluşmuş bir görüş henüz bulunmamaktadır).
Eğer “Durum Raporu”nda yukarıdaki gibi bir hata almıyorsanız; aşağıdaki linkte yayımlanan “Duyuru” da yapılan açıklamalara göre söz konusu defter ve beratları yükleyebilirsiniz.
http://edefter.gov.tr/dosyalar/duyurular/e-Defter_Duyuru_Saklama_Hat.pdf [^] [^]
İyi çalışmalar.


Powered by Mantis Bugtracker