Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0094592E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2021-02-11 09:412021-03-17 11:03
Bildiren124612Sdd 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0094592: E-FATURA İPTAL
SoruE-FATURA GİB İPTAL PORTALINDAN KESMİŞ OLDUGUM FATURAYI İPTAL ETMEK İSTİYORUM FAKAT HATA VERİYOR. ŞİRKET SAHİBİNİN TC KİMLİĞİ ÇIKIYOR. VERGİ NUMARAMIZ ÇIKMADIGI İÇİN ÖRNEĞİN ;11111 TC KİMLİK NUMARALI MÜKELLEFE AİT 1111 NUMARALI 100 TL TUTARINDA FATURA BULUNAMADI DİYOR. LÜTFEN ACİL OLARAK YARDIMLARINIZI RİCA EDERİZ.
Ek BilgiİSTERSENİZ GÖRSEL ATABİLİRİM
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0154624)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2021-02-15 14:53

Sn.İlgili,

İptal portaline girebilmeniz için,
Eski web socket uygulamasını bilgisayardan siliniz ve chrome programından e fatura ana sayfaya gelin. Ctrl F5 DEDİKTEN SONRA Sağ tarafta alt kısımda imzalama aracını çalıştırın ve E FATURA İptal portalını kullanma sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda açıklanmıştır.

Adım 1: Google Chrome tarayıcınızdan aşağıda bulunan e-fatura internet ana sayfasına geliniz ve okla gösterilen imzalama aracını bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: İmzalama Aracını bilgisayarınıza indirdiğinizde;

Bu şekilde sol alt tarafta okla gösterildiği şekilde bilgisayarınıza inecek ve bu aşamada sakla diyerek RUN butonunun gelmesini bekleyeceksiniz.
Adım 3: RUN butonuna tıkladığınızda aşağıdaki gibi Gelir İdaresi Başkanlığı e-fatura elektronik imza uygulaması arka planda çalışmaya başlayacak,
 
ve bilgisayarınızda açmış olduğunuz Chrome İnternet sayfanızın yanında otomatik olarak internet Explorer veya diğer tarayıcılarda aşağıdaki gibi araç çubuğunda Localhost 8543 yazan yeni bir sayfa açılacaktır. Örnekte açılan sayfa Google Chrome’da açılmıştır. Diğer tarayıcılarda açılırsa https Localhost 8543 adresi araç çubuğundan kopyalanarak ilk chrome sayfasına yeni sekme yapılarak yapıştırılacak ve enter denilecek.

Adım 4: Bu adımda
Gelişmiş ibaresi tıklanır

Localhost sitesine ilerle (güvenli değil) ibaresi tıklandığında

Buradan portal ekranına giriş yapabilirsiniz.
e-Fatura İptal Portaline girebilmek için aşağıdaki işlemleri yapınız , başarılı olamıyorsanız http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=9920 [^] adresinde yer alan soruya göre işlem yapabilirsiniz.
Ayrıca konu ile ilgili olarak http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=73483 [^] nolu cevabı inceleyiniz.
Satıcı(gönderici) mükellef, kendi mali mühürü ile Temel e-Fatura iptal portal üzerinden girip kendi düzenlediği faturanın iptali için alıcıya talepte bulunacaktır. Alıcıda dönüş yapacaktır.
Kullanılan işletim sistemine uygun sürücüleri kurmanız gerekli. 32/64 bit hangisi varsa ona uygun kart sürücülerini indirip kurmalısınız.
Kendi mali mühürünüzle Chrome’dan imzalama aracını sayfanın altına indirip ikinci bir chrome sayfası açıp temel e-Fatura iptal portalına giriş yapmalısınız. İptal talebini satıcı firma oluşturabilir.
Java belleğini (cache) temizleyip tekrar deneyiniz. Konuyla ilgili olarak da http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=331 [^] numaralı forum sorusunu inceleyebilirsiniz.

İyi günler.


Powered by Mantis Bugtracker