Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0092242E-FATURAe-Fatura Mali Mühür / E-İmzaHerkese Açık2020-12-15 22:542021-09-09 11:42
Bildirenbekirrrrrrr 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0092242: ACİL ! E FATURA İPTAL İŞLEMLERİNDE AKILLI KARTIN OKUNMAMASI
SoruMerhaba, E-Fatura iptal işlemleri sırasında fatura numarası, ödenecek tutarın olduğu ekranda bu bilgileri girdikten sonra aşağıda görülen akıllı kart seçimini yapıyoruz ve şifremizi giriyoruz. Bu adımdan sonra onaylanması gerekiyorken aşağıdaki uyarıyı alıyorum. Akıllı kartım çalışmaktadır ve sertifikalarıma da erişebiliyorum herhangi bir sorun yoktur. Mac Catalina işletim sistemi kullanıyorum. Hem Safari den hem Chrome'dan denememe rağmen hiçbir şekilde ilerleyemedim. Lütfen acil desteğinizi rica ederim.

***Kullandığınız akıllı kart donanımı için sisteminizde sürücü dosyası bulunamadı.

Lütfen doğru akıllı kart işlemcisini seçtiğinizden ve akıllı kart donanım sürücülerini yüklediğinizden emin olunuz.

Lütfen sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.

EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0151194)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2020-12-25 11:53

Sayın ilgili,
                          
   Eski web socket uygulamasını bilgisayardan siliniz ve chorome programından e fatura ana sayfaya gelin. Ctrl F5 DEDİKTEN SONRA Sağ tarafta alt kısımda imzalama aracını çalıştırın ve E FATURA İptal portalını kullanma sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıda slayt biçiminde açıklanmıştır.

Adım 1: Google Chrome tarayıcınızdan aşağıda bulunan e-fatura internet ana sayfasına geliniz ve okla gösterilen imzalama aracını bilgisayarınıza indiriniz.

Adım 2: İmzalama Aracını bilgisayarınıza indirdiğinizde;

Bu şekilde sol alt tarafta okla gösterildiği şekilde bilgisayarınıza inecek ve bu aşamada sakla diyerek RUN butonunun gelmesini bekleyeceksiniz.
Adım 3: RUN butonuna tıkladığınızda aşağıdaki gibi Gelir İdaresi Başkanlığı e-fatura elektronik imza uygulaması arka planda çalışmaya başlayacak,
 
ve bilgisayarınızda açmış olduğunuz Chrome İnternet sayfanızın yanında otomatik olarak internet Explorer veya diğer tarayıcılarda aşağıdaki gibi araç çubuğunda Localhost 8543 yazan yeni bir sayfa açılacaktır. Örnekte açılan sayfa Google Chrome’da açılmıştır. Diğer tarayıcılarda açılırsa https Localhost 8543 adresi araç çubuğundan kopyalanarak ilk chrome sayfasına yeni sekme yapılarak yapıştırılacak ve enter denilecek.

Adım 4: Bu adımda
Gelişmiş ibaresi tıklanır

Localhost sitesine ilerle (güvenli değil) ibaresi tıklandığında

Buradan portal ekranına giriş yapabilirsiniz.
e-Fatura İptal Portaline girebilmek için aşağıdaki işlemleri yapınız , başarılı olamıyorsanız http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=9920 [^] adresinde yer alan soruya göre işlem yapabilirsiniz.
Ayrıca konu ile ilgili olarak http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=73483 [^] nolu cevabı inceleyiniz.
Satıcı(gönderici) mükellef, kendi mali mühürü ile Temel e-Fatura iptal portal üzerinden girip kendi düzenlediği faturanın iptali için alıcıya talepte bulunacaktır. Alıcıda dönüş yapacaktır.
Kullanılan işletim sistemine uygun sürücüleri kurmanız gerekli. 32/64 bit hangisi varsa ona uygun kart sürücülerini indirip kurmalısınız.
Kendi mali mühürünüzle Chrome’dan imzalama aracını sayfanın altına indirip ikinci bir chrome sayfası açıp temel e-Fatura iptal portalına giriş yapmalısınız. İptal talebini satıcı firma oluşturabilir.
Java belleğini (cache) temizleyip tekrar deneyiniz. Konuyla ilgili olarak da http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=331 [^] numaralı forum sorusunu inceleyebilirsiniz.


Powered by Mantis Bugtracker