Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0082174E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2020-01-10 10:432020-01-15 16:39
Bildirenipekker 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0082174: muhtelif müşterilere sevk irsaliyesiyle yapılan teslimlerde efatura
SoruŞirketimiz E-fatura mükellefi olup, bazı zamanlarda sıcak satış dediğimiz ürünlerimizi araca yükleyip toplu olarak muhtelif müşteriler şeklinde sevk irsaliyesi düzenleyip çevre illerde satışa çıkmaktayız. Müşterilerimizin eksiklerine göre ürünleri teslim edip, faturasını kesip kendilerine veriyorduk. Bu şekilde satışlara ilişkin E-faturaya geçtikten sonra fatura düzenleme işlemi nasıl yapılacaktır.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0138097)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2020-01-15 16:38

"muhtelif müşteriler" ibareli tek bir sevk irsaliyesi düzenlenerek müşterilere sevk edilen malların e-fatura uygulamasına kayıtlı alıcılara teslimi anında elektronik fatura düzenlenebilmesi durumunda ayrıca sevk irsaliyesi düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak elektronik faturanın malın teslimi anında düzenlenememesi durumunda her bir e fatura kullanıcısı alıcı adına yeni bir sevk irsaliyesi düzenlenmesi zorunlu olup teslimin firmanızca düzenlenen "sipariş makbuzu" ile tevsiki mümkün değidir.


Powered by Mantis Bugtracker