Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-FATURA
Soru Detaylarını Görüntüle
0082174E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2020-01-10 10:432020-01-15 16:39
ipekker 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0082174: muhtelif müşterilere sevk irsaliyesiyle yapılan teslimlerde efatura
Şirketimiz E-fatura mükellefi olup, bazı zamanlarda sıcak satış dediğimiz ürünlerimizi araca yükleyip toplu olarak muhtelif müşteriler şeklinde sevk irsaliyesi düzenleyip çevre illerde satışa çıkmaktayız. Müşterilerimizin eksiklerine göre ürünleri teslim edip, faturasını kesip kendilerine veriyorduk. Bu şekilde satışlara ilişkin E-faturaya geçtikten sonra fatura düzenleme işlemi nasıl yapılacaktır.
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0138097)
2020-01-15 16:38   
"muhtelif müşteriler" ibareli tek bir sevk irsaliyesi düzenlenerek müşterilere sevk edilen malların e-fatura uygulamasına kayıtlı alıcılara teslimi anında elektronik fatura düzenlenebilmesi durumunda ayrıca sevk irsaliyesi düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak elektronik faturanın malın teslimi anında düzenlenememesi durumunda her bir e fatura kullanıcısı alıcı adına yeni bir sevk irsaliyesi düzenlenmesi zorunlu olup teslimin firmanızca düzenlenen "sipariş makbuzu" ile tevsiki mümkün değidir.