Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0071535E-ARSIVe-Arşiv MevzuatıHerkese Açık2018-12-31 10:572018-12-31 12:05
Bildirengokhanzor 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0071535: e-arşiv faturası iadesi
Soruİnternet üzerinden satış yapan bir firmayız, bazen ürün iadelerinde tarafımıza geç bilgi ve belge gelebiliyor. Bu sebeple e-arşiv faturasını iptal etme süresini kaçırabiliyoruz. Burada gider pusulası devreye girebiliyor fakat müşterinin imzası eksik kalabiliyor. Bu durumda gider pusulası şekil yönünden eksik kalabilmektedir. Buna göre gider pusulasının tanzim edilmesinin bir anlamı kalmış mıdır ? İptal edilmesi gereken faturayı gider pusulası düzenlemeksizin satıştan iade olarak dikkate almak mümkün olabilir mi ?
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0121117)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2018-12-31 12:04
güncelleme tarihi: 2018-12-31 12:04

Merhaba,

Konuyla ilgili olarak öncelikle bilinmesi gereken: ''Gider pusulası ya da iade faturası ile işlem tahsis edilebiliyor ise e-Arşiv Fatura iptali söz konusu olamaz.''
Müşterinize ulaşamadan geri gelen gönderileriniz için tevsik edici belge olarak kargo firmasının size ürünl ile getirdiği belgeyi kullanabilirsiniz.

Bu durumlar dışında kalan durumlarda fatura iptali halinde tevsik yükümlülüğü tarafınıza ait olacaktır. Örneğin; iptal edilen fatura çıktısı üzerine fatura alıcısının iptal konusunda bilgisi olduğuna dair alınacak yazı, imza ve kaşe alınabilir ve bu evrak kayıtlarınızda saklanabilir.

İyi günler...Powered by Mantis Bugtracker