Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-ARSIV
Soru Detaylarını Görüntüle
0071535E-ARSIVe-Arşiv MevzuatıHerkese Açık2018-12-31 10:572018-12-31 12:05
gokhanzor 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0071535: e-arşiv faturası iadesi
İnternet üzerinden satış yapan bir firmayız, bazen ürün iadelerinde tarafımıza geç bilgi ve belge gelebiliyor. Bu sebeple e-arşiv faturasını iptal etme süresini kaçırabiliyoruz. Burada gider pusulası devreye girebiliyor fakat müşterinin imzası eksik kalabiliyor. Bu durumda gider pusulası şekil yönünden eksik kalabilmektedir. Buna göre gider pusulasının tanzim edilmesinin bir anlamı kalmış mıdır ? İptal edilmesi gereken faturayı gider pusulası düzenlemeksizin satıştan iade olarak dikkate almak mümkün olabilir mi ?
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0121117)
2018-12-31 12:04   
Merhaba,

Konuyla ilgili olarak öncelikle bilinmesi gereken: ''Gider pusulası ya da iade faturası ile işlem tahsis edilebiliyor ise e-Arşiv Fatura iptali söz konusu olamaz.''
Müşterinize ulaşamadan geri gelen gönderileriniz için tevsik edici belge olarak kargo firmasının size ürünl ile getirdiği belgeyi kullanabilirsiniz.

Bu durumlar dışında kalan durumlarda fatura iptali halinde tevsik yükümlülüğü tarafınıza ait olacaktır. Örneğin; iptal edilen fatura çıktısı üzerine fatura alıcısının iptal konusunda bilgisi olduğuna dair alınacak yazı, imza ve kaşe alınabilir ve bu evrak kayıtlarınızda saklanabilir.

İyi günler...