Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0054155E-FATURA[Tüm Projeler] GenelHerkese Açık2017-04-04 12:052017-06-23 17:06
Bildirenelmirak 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0054155: İhracat Faturaları Hakkında
Soru1) Hem ihracat hem yolcu beraber Faturaların fatura tipi her zaman istisna mı olarak mı seçilmedir ?
2) İhracat faturalarında ve yolcu beraberde istisna kodu her zaman 301 olarak mı geçilmelidir?
3) Bedelsiz ihracat faturalarında da fatura tipi istisna ve 301 kodu kullanabilir miyiz ?
4) İhracat Faturalarının iptali iki şekilde gerçekleştireccek GTB red edebilir veya firma GTB sisteminde tescil aşaamasındayken GTBsisteminden faturayı iptal edebilir.
a) Firma GTB sisteminden tescil aşamasında iptal ederse ; Bu fatura portalda iptal mi Red olarak mı gözükücek?
b) İptal olarak gözükecek ise bu fatura aynı İD numarasıyla tekrar mı üretilicek yoksa farklı bir İD ile mi üretilecek? Üzerinde düzenleme yapılabilir mi? Yoksa E-Arşiv iptal fatura ile aynı mantık mı ?
5) Eşyanın teslim ve bedelinin ödeme yeri zorunlu alan ve tek bir alanda geldiğinde eşya teslim şartına göre t.c. gümrük veya xx ülkesine teslim edilebilir. Fakat ödeme yy ülkesinden alınabilir bu durumda ödeme yapılan yer yazılması mali müşavirimiz tarafından söylenmişti. Ödeme banka yolu ile olması durumunda InvoiceLine/Delivery/DeliveryAddress alanına hangi bilgi girilmelidir.
6) İhracat Faturalarında referans numarası gelmeden gümrük çıkışı yapılabilir mi ?
7) Gönderilen ihracat faturalarına GTB tarafından gönderilen bir referans numarasının düşmemesi durumu olabilir mi (E-Faturada belli statüler olabiliyor 1215 /1220 v.b ) firma GTB ile mi görüşmeli yoksa gönderilen faturanın idsi ile GİB tarafından mı kontrol ediyor olucaz ?
8) Yolcu beraber faturalarda yolcu çıkış yaparken gümrük memuru yanıt verdiğinde mi firma sisteme yansır ?
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0091811)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2017-04-06 11:48

1)Gümrük işlemleri Kılavuzuna göre InvoiceTypeCode:ISTISNA girilmelidir.


2) Gümrük işlemleri kılavuzunda ihracat faturasında hangi istisna kodu, yolcu beraber eşya faturasında hangi istisna kodu olması gerektiği yazmaktadır. İhracat için 301 yolcu beraberi eşya ihracı için 501 kodu kullanılmalıdır.

3) Bedelsiz faturalar için eğer bu fatura da GÇB ekinde çıkan bir fatura ise ihracat e-faturası olarak düzenleneceğinden 301 kodu kullanılacaktır.

4)
    
a) Her zaman red görünür.

b) Farklı fatura no olmalıdır. 53740 nolu soruya bakınız.

5)InvoiceLine/Delivery/DeliveryAddress teslim edilen adres yazılmalıdır.

6) Hayır

7) Sistem yanıtı ulaşamazsa sorgulamaya da ihtiyaç yoktur. GTB portalinde fatura numarası ve belge/referans numarası görülebiliyor. Buradan bilgi alınabilir

 8) Firmadan kasıt Tax free aracı firması ise gümrük memuru yanıt verdiğinde firmaya yansır. Faturayı düzenleyen firma ise düzenleyenin kendisinin yansıması diye bir durum söz konusu değildir.


Powered by Mantis Bugtracker