Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0040047E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2016-03-02 15:182018-01-11 16:40
BildirenHURA 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0040047: E FATURADA KESİLEN İHRAÇAT FATURALARI
Sorumerhaba,
Serbest bölgede olan bir firmamız 01.01.2016 itibariyle e-faturaya geçiş yaptı. Bu firmamız yurt içindeki e-fatura mükellefine ihracat gerçekleştiriyor. Aynı gün işlemlerinin gümrükte başlaması için o günkü merkez bankası satış kurundan fatura kesiliyor. işlemler bittiğinde ise gümrük çıkış belgesindeki tarih ve kura göre güncellememiz gerekli olduğu için güncellemiz gerekiyor.Fakat e-fatura zarf olşturulup Gib 'e ulaştırıldığı için herhangibi bi değişiklik yapamıyoruz.Bizim bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.Bilgilerinizi rica ediyoruz.Teşekkürler
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0083514)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2016-11-15 16:00

Düzenlenmiş olan bir e-faturaya sonradan müdahale edilmesi mümkün bulunmamaktadır. İhracata ilişkin olarak sonradan ortaya çıkacak kur farkının “kambiyo karı veya zararı” olarak değerlendirilmesi ve yapılacak yevmiye kaydı ile düzeltilmesi gerektiği düşünülmektedir.

Sorunuz, muhasebe uygulamalarına ilişkin olup yapılacak kaydın, 1 Sıra No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ve daha sonra bu konuda yayımlanan diğer Tebliğlere göre yapılması gerekmektedir.

Yapılacak yevmiye kaydına ilişkin olarak; 444 0 189 nolu VİMER üzerinden arayarak bilgi alabilirsiniz...

Yine tereddüt halinde bağlı bulunduğunuz vergi dairesi başkanlığından özelge talebinde bulununuz..


Powered by Mantis Bugtracker