Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0028421E-DEFTER(Kategori Yok)Herkese Açık2015-11-03 18:082016-01-21 13:57
Bildirenrdemirtas 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0028421: BANKA MUHASEBE KAYITLARI
SoruMerhaba,
uygulama kılavuzunda belirtilen;
Eğer bankaya ait işlemler dekont bazında tek tek muhasebeleştirilemiyorsa, bu banka işlemleri günlük olarak, banka banka ayrıştırmak koşuluyla, her bir bankadan yapılan işlemler birer muhasebe fişinde işlenebilir. e-Defterde bu kayda esas belge olarak muhasebe fişi gösterilebilir. Bu muhasebe fişi e-defter uygulamasında belge tipi “other” ve belge açıklaması “Muhasebe Fişi” olarak kaydı yapılır ve fişin numarası ve tarihi girilir.
paragrafında yer alan "muhasebeleştirilemiyorsa" kelimesini nasıl yorumlamalıyız? hangi şartlarda, neye göre muhasebeleştirilemiyorsa biz kaydımızı günlük tek fiş altında yapabiliriz?
Teşekkürler.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0050703)
SELMA CETIN CELIK
2015-11-20 10:00

   Sayın İlgili,
   Banka işlemlerine ait dekontların tek tek muhasebe kaydının yapılması esas olmakla birlikte sözkonusu belgelerin bu şekilde muhasebe kaydı yapılmasının güçlüğü gözönünde bulundurulduğundan herbir bankadan yapılan işlemler birer muhasebe fişinde işlenebilir. Bu durumda, e-defterde kayda esas teşkil eden belge "muhasebe fişi" olacaktır. edefter kaydında belge tipi "other" belge açıklaması ise "muhasebe fişi"şeklinde olup, ilgili alanlara Muhasebe fişinin tarih ve numarasının girilmesi gerektiği tabiidir.


Powered by Mantis Bugtracker