Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0027404E-FATURAe-Fatura Özel EntegrasyonHerkese Açık2015-10-20 11:202015-10-26 10:00
Bildirenyaseminkocaoglu 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0027404: İade Faturaları Hk.
SoruMerhaba;
Aşağıdaki konu hakkında bilgilerinizi talep ederiz.
Entegratörlüğünü yaptığımız bir sigorta firmasında şu şekilde bir işlem yapılmaktadır, sigorta firması kdv den muaf olarak çalışmaktadır, kendilerine gelen satış faturasını iade ederken satış faturasında yer alan kdv tutarını sıfırlamaktadır, ve fatura iadesini bu şekilde yapmaktadır. Bilindiği gibi UBL 1.2 ye geçişle kdv nin 0 olduğu durumlarda bir vergi istisna kodu gönderilmesi gereklidir. Fakat kendilerine gelen kdv li satış faturasını bu şekilde değişiklik yapıp iade ettiklerinde (satış faturalarında vergi istisna kodu boş olduğu için bu faturadan bu şekilde iade oluşturulduğunda) hata alınmaktadır. Bu şekilde bir işlem yapılması doğru mudur? Eğer bu şekilde bir gönderim söz konusu ise iade işlemi için kdv den muaf olduğunu gösterir olarak hangi kodu göndermek gereklidir?
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0047794)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2015-10-26 09:59

İade faturası düzenlendiğinde ister portal yöntemi olsun ister diğer yöntemlerden biri seçilmiş olsun kdv oranı alanı 0 geçildiğinde herhangi bir kod girişi istenmemektedir.


Powered by Mantis Bugtracker