Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0026813E-DEFTER(Kategori Yok)Herkese Açık2015-10-08 13:332016-02-03 08:43
BildirenYASEMIN DINCEL 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0026813: NEVİ / TÜR DEĞİŞİKLİĞİ
SoruFİRMAMIZ LTD.ŞTİ. İKEN A.Ş. OLARAK TÜR DEĞİŞİKLİĞİNE GİTMİŞ BULUNMAKTAYIZ.09.10.2015 TARİTİNDE TİCARET SİCİLDEN EVRAKIMIZ ÇIKACAKTIR.BUNUNLA İLGİLİ YASAL SÜRELERİMİZ NE KADAR? NE GİBİ İŞLEMLER YAPMAMIZ GEREKİYOR.E-FATURA VE E-DEFTER KONUSUNDA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ? 2 NOLU GENEL TEBLİĞİ DEDİĞİZ İŞLEM NE OLMAKTADIR.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0045984)
zzILKNUR AYHAN
2015-10-08 16:27

Sayın İlgili,
e-Defter uygulamasına kayıtlı bir kullanıcı, nevi değişikliğine gitmesi halinde 15 gün içerisinde, nevi değişikliğine ilişkin ticaret sicil gazetesinin fotokopisi ve durumu izah eden bir dilekçe ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na posta yoluyla, yeni unvana ait mali mühür temini için de Kamu Sertifikasyon Merkezine elektronik ortamda başvurması gerekmektedir. Yeni mali mührün elinize ulaşması halinde de www.edefter.gov.tr adresine mail atarak temin ettiğinizi belirtmelisiniz. Bunun ardından nev-i değişikliğine ilişkin dilekçenizin havale edildiği ilgili personel size gereken yönlendirmeyi yapacak ve yeni kullanıcı hesabınız tanımlanacaktır.

Not: Unutulmamalıdır ki nevi değişikliğinin gerçekleştiği tarihten önceki ay kesrine ait eski unvan ve vergi kimlik numaralı defter ve beratının oluşturulması gerekmektedir. Oluşturulan defterlerin tarih aralığı, mükellefin eski unvanına ilişkin hesap döneminin son ayına tekabül edeceğinden beratlar GİB e-Defter uygulamasına, Kurumlar Vergisi beyannamesinin (Hesap döneminin başından, nevi değişikliğinin gerçekleştiği tarihe kadar ki hesap dönemine ait kurumlar vergisi beyannamesi) verildiği ayın son gününe kadar (2 Sıra No’lu Elektronik Defter Genel Tebliği) gönderilmelidir.

Ayrıca nevi değişikliğinin gerçekleştiği tarihten sonraki ay kesrine ait yeni unvan ve vergi kimlik numaralı defterlerin oluşturulup ilgili ayı izleyen üçüncü ayın son gününe kadar (2 Sıra No’lu Elektronik Defter Genel Tebliğinde belirtilen süreler) beratların GİB e-Defter Uygulamasına gönderilmesi gerekmektedir.

Örneğin, 7 Ocak 2015 tarihinde gerçekleşen Nevi değişikliğinde eski vergi kimlik numarası ve unvana ilişkin defter ve berat 01 Ocak – 07 Ocak 2015 tarihlerini kapsamalıdır. Bu tarihleri kapsayan eski vergi kimlik numarası ve unvana ilişkin defterler, eski unvanın hesap döneminin son ayına tekabül edeceğinden beratları yasal süre olan kurumlar vergisi beyannamesinin (Hesap döneminin başından, nevi değişikliğinin gerçekleştiği tarihe kadar ki hesap dönemine ait kurumlar vergisi beyannamesi) verildiği ayın son gününe kadar GİB e-Defter uygulamasına gönderilmelidir. Nevi değişikliğinden sonra yeni VKN ve unvana ilişkin defter ve berat 08 Ocak – 31 Ocak 2015 tarihlerini kapsamalıdır. Bu tarihleri kapsayan yeni vergi kimlik numarası ve unvana ilişkin defterlerin beratları yasal süre olan ilgili ayı izleyen üçüncü ayın son gününe kadar tarihine kadar GİB e-Defter uygulamasına gönderilmelidir.

İyi çalışmalar.


Powered by Mantis Bugtracker