Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0024211E-FATURAe-Fatura Mali Mühür / E-İmzaHerkese Açık2015-07-01 09:352015-10-28 11:43
BildirenSEHER RUSCUKERI 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0024211: ORTAKLARININ VE MÜDÜRLERİNİN TAMAMI YABANCI OLAN BİR FİRMA İÇİN MALİ MÜHÜR BAŞVURUSU HK.
SoruMerhabalar ,

01.01.2016 itibariyle E-Defter ve E-Fatura uygulamasına geçecek olan firmamız için ,mali mühür başvurusunda bulunmak istiyoruz.
İmza sirküleri belgesindeki isimleri geçen kişilerin tamamı yabancı uyruklu.Ayrıca kişilerin adına alınmış hali hazırda bir imza sirküleri de yok ve tüm yetkililer yurt dışında ikamet etmektedir.

1-Bu yetkililerden biri adına sistemden mali mühür başvurusu yaptıktan sonra ,imza sirküleri olmadığından başvuruyu kuruma ıslak imzalı gönderemeyeceğimiz için kişi adına elektronik imza alarak işlem yapabiliriz sanıyorum.Teyidinizi rica ediyorum.

2-Adına başvuru yapacağımız kişi ,münferiden yetkili mi olmalı?Zira yetkililerden bir kısmı münferiden bir kısmı müştereken imza yetkilidir.

3-TÜBİTAK ile görüştüğümde ,başvuru yapılacak yabancı yetkililer için Kimlik numarasına 9 ile başlayan ,yetkilinin kimlik numarası yazılması gerektiği söylendi.Bu numaralar bizde mevcut değil ,yabancı uyruklu yetkililerin kimlik numaraları kendi vatandaşlık numaraları mı dır?

4-Ayrıca başvurular tamamlandıktan sonra ,mali mührün Türkiye'de kim tarafından teslim alınacağı konusu var.Türkiye'de firmada vekaleten iş yapan yetkili kişi her şekilde mührü teslim alabilir mi ?Yetkililerden alınması gereken özel bir vekaletname var mıdır?Bu kişinin ismi ,imza sirküleri belgesinde geçmemektedir.

Yardımınız için şimdiden çok teşekkürler.
İyi çalışmalar.

EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0048199)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2015-10-28 11:01

Sayın İlgili,
1-Öncelikle Mali Mühür alabilmek için online başvurmayı deneyiniz.Baçvuru yapamazsanız forum sitesindeki 25572 nolu soruyu inceleyerek oradaki göndermeniz gereken evrakları Başkanlığımıza iletiniz.(Yabancı şirketlerinde mutlaka imza yetkilerini gösteren belgeleri bulunmaktadır.İmza sirküleri zorunludur)
2-Şirketin imza sirkülerinde yetki kime veya kimlere verilmişse onların bilgilerini vererek deneyebilirsiniz zaten o ekranda bir yetkilinin bilgisi yeterlidir.
3-Kendi yabancı kimlik numaralarıdır. Deneyebilirsiniz.
4-Sertifika sorumlusunun yetkili olması gerekmiyor şirkette güvenilen bir kişi girilebilir.


Powered by Mantis Bugtracker