Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0023797E-FATURAe-Fatura TebliğleriHerkese Açık2015-06-12 08:532015-06-24 13:34
BildirenYUSUFARABACI 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0023797: YAZAR KASA FİŞİ
SoruBir akaryakıt firmasından benzin alındı. Bunun karşılığında şirket aracımızın plakası bulunan yazar kasa pompa fişi verdiler. Aslında biz ve akaryakıt firması e-fatura mükellefidir. Bu durumda bize verilen yazar kasa fişi e-fatura yerine geçer mi? Yoksa fişi iptal ettirip e-fatura göndermelerini mi sağlamalıyız? Yardımlarınızı rica eder, iyi çalışmalar dilerim.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0040330)
zzMEHMET PEKER
2015-06-12 09:27

Elektronik fatura yeni bir belge türü olmayıp kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Uygulamada mevzuatta bir değişiklik meydana getirmemiştir.

Yasal sınır üzerinde fatura düzenleme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sınır altında yazar kasa fişi kesilebilir. Yazar kasa fişi fatura olmadığı için e-fatura olarak gönderilme zorunluluğu yok. fakat mükelleflerin fatura istemeleri halinde herhangi bir sınırlamaya gerek kalmadan elektronik fatura kesilmesi zorunludur.

Soru sormadan önce “SORULARI GÖRÜNTÜLE” sayfasındaki “ARA/Filtrele” bölümünden arama yapınız. Bu şekilde soru sormaksızın çözüme çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.


Powered by Mantis Bugtracker