Mantis Bug Tracker

Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0002170E-FATURAe-Fatura TebliğleriHerkese Açık2014-01-08 13:572018-02-14 16:51
Bildirensenoldaglar04 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0002170: E FATURA SİSTEMİNDEN ÖNCE GELEN FATURAYA İADE FATURASI KESME
SoruMerhaba.
E fatura kullanıcı olmayan bir firmaya, e fatura sistemine geçilmeden önce aldığım malzemelerin iadesi için iade faturası kesmek istiyorum. Kağıt olarak iade faturası kestim. Ancak iade faturasını e fatura üzerinden kesmek istediğimde daha önceden de sorulmuş olan fatura numarası hatasını veriyor. Bana gelen fatura e fatura üzerinden kesilmediği için ben kağıt faturadaki numarayı girmek zorundayım. Bu durumda ne yapmam gerekiyor. Süre uzatımı da olduğu için kestiğim kağıt fatura geçerli olur mu?
Teşekkürler.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamakta olup sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0003211)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2014-01-13 14:16
güncelleme tarihi: 2018-02-14 16:51

Sayın ilgili,

Her iki firmanın e-Fatura kayıtlı kullanıcısı olması halinde, düzenlenecek faturaların zorunlu olarak e-Fatura olması nedeniyle daha önceden düzenlenen fatura, kağıt fatura da olsa iadesi e-Fatura olmak zorundadır. Fatura Tipi Satış seçilip düzenlenen elektronik faturanın AÇIKLAMA/NOT alanına kağıt faturanın tarihini, seri-sıra numarasını ve iade nedeni yazarak oluşturabilirsiniz.