Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0000188E-FATURAe-Fatura GİB Portal YöntemiHerkese Açık2013-12-17 12:082020-04-12 23:42
BildirenAYSE DEMIROGLU 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0000188: Kayıtlı Kullanıcılar Listesi
Soruhttp://www.efatura.gov.tr/efaturakayitlikullanicilar.html [^] adresindeki Kayıtlı Kullanıcılar Listesinde vergi kimlik numaraları neden bulunmuyor?

E-Fatura sistemine kayıtlı kullanıcıların unvan, vergi kimlik numaraları ve sisteme kayıt tarihlerine nasıl ulaşabilirim?
Etiketleretiket
ÖNEMLİ UYARI
Eklenen Dosyalarpng file icon 1.png [^] (27,101 Bayt) 2013-12-17 12:09

- İlişkiler

-  Cevap
(0000127)
zzTUGBA KASIKCI
2013-12-17 12:10
güncelleme tarihi: 2019-02-14 09:02

http://www.efatura.gov.tr/efaturakayitlikullanicilar.html [^]” internet adresi üzerinden e-fatura sistemi kullanıcılarının unvanlarına ve Vergi Numaralarına ulaşabilirsiniz.

Fatura gönderimi amacıyla kullanıcıların unvan, vergi kimlik numaraları, etiket tanımları (alias) ve sisteme ilk kayıt tarihlerine ulaşmak isterseniz kullanıcı hesaplarınız aktive edildikten sonra;

-Eğer portal kullanıcısı iseniz kullanıcı hesabınızda Araçlar menüsünde “Sisteme Kayıtlılar” kısmından görüntüleyebilirsiniz. (Birden fazla sayfa bulunmaktadır.) Kayıtlı Kullanıcılar XML ya da CSV formatlarında indirilebilir ve VKN ile birlikte görüntülenebilir. (CSV uzantılı dosyayı Microsoft Excel programı ile açabilirsiniz.) Ancak bu durumda listenin güncelliğini kontrol etmeniz, fatura göndermeden önce listeyi indirip bakmanız gerekmektedir. Çünkü listedeki kullanıcılara ait bilgiler (firma etiketleri de) sürekli güncellenmektedir.

-Eğer entegrasyon yöntemini kullanıyorsanız ya da özel entegratör iseniz Gelir İdaresi Başkanlığına bağlantı kurduğunuz IP adresleri üzerinden “https://merkez.efatura.gov.tr/EFaturaMerkez/userList.jsp [^]” adresindeki listeyi görüntüleyebilirsiniz (Test ortamındaki kayıtlı kullanıcı listesi için: https://merkeztest.efatura.gov.tr/EFaturaMerkez/userList.jsp [^]). Kayıtlı Kullanıcılar XML (ve zipli XML) ya da CSV (ve zipli CSV) formatlarında indirilebilir ve VKN ile birlikte görüntülenebilir.

Kayıtlı kullanıcıların listesi çift saatlerde otomatik olarak güncellenmektedir. Faturanızı oluştururken bu etiketlerin güncelliğini sağlamak mükellefin sorumluluğundadır. Etiketlerin gönderen tarafından değiştirilmesi mümkün değildir. Güncel olmayan/yanlış etiket kullanımında hata alınacak, fatura alıcıya ulaşmayacaktır.

Ek olarak 12928 numaralı sorunun cevabına bakınız.

Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamakta olup sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Powered by Mantis Bugtracker