Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0080830E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2019-12-23 13:192019-12-24 15:22
Bildirenmehtapgurcanbulbul 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0080830: turşu imali/ zeytin ticareti/E- FATURA E DEFTERE GEÇMEK ZORUNLULUĞU HK.
SoruLimited şirketiz.Turşu imalatı için halden ikinci sınıf sebze olarak lahana kelek alıyoruz.Bu ürünleri turşu imalatı için kullanıyoruz.Turşu imalatı yanında hal dışından zeytin alım satımı yapıyoruz.E faturaya e deftere kayıtlı olmak zorunda mıyız.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0136464)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2019-12-24 15:16

Tebliğ kapsamında sadece komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticaretiyle iştigal edenler yer almaktadır. burada aldığınız sebzeden turşu imal ederek satışa sunduğunuz anlaşılmaktadır. Dolayısıyla satın aldığınız ürün yaş sebze olmakla birlikte satışa sunduğunuz ürünü başka bir ürüne dönüştürerek sattığınız için tüccar tanımına girmezsiniz. Bu nedenle, sebze ve meyve ticaretiyle iştigal etmediğiniz için hal ile ilgili düzenlemeler açısından 509 nolu vuk genel tebliği kapsamına girmezsiniz.

diğer taraftan zeytin ticareti ile iştigal etmeniz durumunda tüccar veya komisyoncu sıfatınız olsa bile zeytin hale bildirim zorunluluğu olan sebze meyvelerden ("Toptancı Halinde ve Hale Bildirilerek İşlem Gören Mallar Hakkında Tebliğ"in ekindeki liste) sayılmadığı için kapsama girmezsiniz.


Powered by Mantis Bugtracker