Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0073483E-FATURAe-Fatura GİB Portal YöntemiHerkese Açık2019-03-07 10:262020-12-24 16:58
BildirenMTSR 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0073483: e-Fatura İptal portalı hk.
SoruMerhaba,

Yeni açılan e-Fatura İptal Portalı'ndan gönderilen temel faturaların iptal talebinin gönderici tarafından oluşturulması için 8 günlük bir süre mi vardır yoksa farklı mı?

Birde iptal talebi oluşturulan faturayı alıcının onaylaması için ne kadar bir süre vardır? Bilgilerinizi rica ederim.

İyi günler
Etiketler"iptal", Bağcılar oto ekspertiz, Güngören oto ekspertiz, https://volkanyilmaz.com.tr, https://wolkanca.com.tr, https://www.otobakekspertiz.com, https://www.testone.com.tr, Kalibrasyon Laboratuvarı, testone.com.tr, İkitelli oto ekspertiz
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0124498)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2019-03-07 11:20
güncelleme tarihi: 2019-03-20 14:25

Sn.İlgili,

 ilgili kılavuzun "3.1 Ana ekrandan işlemin seçilmesi" kısmında fatura iptal talebinin faturayı düzenleyen tarafından yapılacağı belirtilmiştir.

TTK 21/2. maddede “ Bir fatura alan kişi aldığı tarihten itibaren sekiz gün içinde, faturanın içeriği hakkında bir itirazda bulunmamışsa bu içeriği kabul etmiş sayılır.” şeklinde hüküm bulunmakta olup bu hüküm alıcı açısından düzenlenmiştir. 8 günlük süre hesabında iptale konu faturanın alıcının posta kutusuna düştüğü tarih esas alınmalıdır.

satıcı bir faturada hata olduğunu düşünüyorsa bu portal üzerinden girip kendi düzenlediği faturanın iptali için alıcıya talepte bulunacaktır.

burada son yapılan düzenleme ile hem alıcı hem satıcı açısından kanunen belirlenen alıcının yapabileceği 8 günlük itiraz süresi aşılmamış olmalıdır.

alıcı bu iptali kabul etmek istemiyorsa onay vermeyebilir. ancak onaylayacak ise yine bu 8 günlük kanuni süre içinde yapmalıdır.

yine son güncelleme ile Alıcının iptale onay vermemiş olması şartıyla satıcıya gönderdiği iptal talebini silme imkanı getirilmiştir.

Ayrıca Talebi açan kaldırabilir. Alıcı iptale onay verdiği faturaları tarih aralığı girerek listeleyebilmektedir. Ekranda son 10 günlük talepler listelenir. Öncesi için tarih aralığı seçip listeleme yapması gerekir
 

İyi günler.Powered by Mantis Bugtracker