Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0069714E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2018-11-07 15:172020-03-05 15:37
Bildirenakyildizyucel 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0069714: Debit Note-Credit Note E-ihracat Faturası kapsamında mıdır
Sorumerhaba,

e-ihracat yaptığımız bir firmaya Arızalı çıkan ürünler için, Credit Note faturası kesmek istiyoruz. bu işlem E-ihracat prosedüründe nasıl yapılır,
biz ihracatı yaparken KDV'siz fatura kesmiştik , Credit Note içinde kdv siz mi kesmek gerekir veya e-ihracat'da Credit Note fatura kesilebilir mi?
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0117967)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2018-11-08 13:45
güncelleme tarihi: 2020-03-05 15:37

Alacak ve borç notu "credit note-debit note" uluslararası ticaret yapan şirketlerce ticarette öngörülmeyecek şekilde ortaya çıkan maliyete ilişkin unsurları karşılıklı olarak dengelemek amacıyla kullanılan notlardır. Bu notlar, genellikle firmalar tarafından fiyat farklılıklarına ilişkin birer düzeltme aracı olarak kullanıldığı gibi, satıcı tarafından alıcıya ticari, lojistik, teknik talepler, komisyon ve indirim gibi nedenlerle de gönderilir.

Bu açıdan debit note - credit note belgeleri VUK açısından fatura olarak değerlendirilmediği için bu belgeler ihracat e-fatura veya earşiv fatura olarak değil kağıt ortamında düzenlenip gönderilmelidir.Powered by Mantis Bugtracker