Mantis Bug Tracker

Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0006442E-FATURAe-Fatura Teknik SorularHerkese Açık2014-03-20 13:252014-03-20 14:04
BildirenHATICE GERAY 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0006442: 6388 nolu sorum
Soru19.03.2014 tarihinde 6388 nolu soruyu sormuştum. Sizden de 10150 nolu cevap gelmişti. Sorguladığınız zarf numaralarındaki bazı faturalardan halen sistem yanıtı gelmemiş. Bu faturalar 14-15.01.2014 tarihli faturalar. Gönderdiğim firmaların özel entegratör firması ING BANK. Bu faturalara yanıt verecek olan GİB mi yoksa ING Bank mı bunu sormak istiyorum. Eğer ING Bank ise neden halen cevap vermiyor? Bunun bir yaptırımı yok mu? Faturalar askıda kaldı. Daha önce de sorduğum 5685-5617 nolu sorularda da belirttiğim gibi hatalar sisteme çok geç düşüyor ve ilgili ayda olmadığımız için tekrar e-fatura kesemiyorum. Bu gibi durumlarda kağıt fatura keserek ilgili hatalı fatura ve hata mesajını yazdırarak alıcıya gönderiyorum. Dünkü sorumda "alıcıdan teyit edilmelidir" diyen faturalara sizden gelen cevaba göre (hedeften sistem yanıtı başarısız geldi-1160)kağıt fatura keseceğim.
ING Bankla görüşmemizde GIB in şema kontrolü yapmadığından kendilerinin yaptığından bahsetmişti. Ancak portaldan yükleme yaparken GİB, şema kontrolünden geçemedi diye uyarı yapıyor. GIB in şema kontrolünden geçen faturalar neden bazı entegratörlerin şema kontrolünden geçemiyor. Bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamakta olup sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0010239)
zzBAYRAM TEBER
2014-03-20 14:03
güncelleme tarihi: 2014-03-20 14:04

Merhabalar;
- Göndermiş olduğunuz faturalara yanıt dönmesi gereken alıcıdır. Bu durumda alıcının hizmet aldığı ING BANK sistemlerinden size yanıt dönülmelidir.
- ING BANK cevap vermediği veya geç cevap verdiği faturalar konusunda Vergi Usulü Kanunu hükümleri geçerlidir.

- Özel Entegratör: "GIB şema kontrolü yapmıyor" diyerek GERÇEĞE AYKIRI BEYANDA BULUNMAKTADIR.
- GIB'ten geçen faturaların bazı firmaların sistemlerinden hata alıyor olmasının nedeni; bu firmaların GIB'in uygulamadığı kontrolleri uygulamasından, gereksiz veya yanlış kontrol yapmalarından veya sistemlerinde oluşan hatalardan kaynaklanmaktadır.

- Özel Entegratör: "GIB şema kontrolü yapmıyor" diyerek GERÇEĞE AYKIRI BEYANDA BULUNMAKTADIR.

İyi çalışmalar..