Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0057240E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2017-07-11 10:362022-04-18 10:21
Bildirendogukankrgz 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0057240: ihracat E fatura İptali Hakkında
SoruYapacağımız ihracat için kestiğimiz faturada menşei, ödeme şekli ve imalatçı bilgileri eksik girildiğinden faturayı iptal etmek istiyoruz. Öncelikle bu bilgiler iptal gerekçesi olarak kabul edilebilir mi ? Bu bilgiler eksik olduğunda ileride bir problem yaratır mı? Son olarak da fatura iptal işlemi hakkında bilgi almak istiyorum. Süreç nasıl işliyor? Hangi birimle irtibata geçmek gerekiyor? İptal talebi verildiği takdirde işlem süresi ne kadar olacak ? Teşekkürler
EtiketlerBağcılar oto ekspertiz, Güngören oto ekspertiz, https://wolkanca.com.tr, https://www.otobakekspertiz.com, https://www.testone.com.tr, Kalibrasyon Laboratuvarı, testone.com.tr, İkitelli oto ekspertiz
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0096947)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2017-07-11 14:23
güncelleme tarihi: 2022-04-18 10:21

belirtilen alanlar gib açısından girilmesi teknik olarak aranan alanlar değildir. bu bilgiler gtb mevzuatından kaynaklı bilgiler olup gtb nin bunları görmeyi isteme yetkisi bulunmaktadır. bu faturayı iptal etmek istiyorsanız GTB'nin kendi hazırladığı ve kendi sitesinde yayınladığı Gümrük işlemleri kılavuzunda açıklamalar mevcuttur.Söz konusu kılavuza Gtb nin yayımlamış olduğu kılavuza göre işlem yapabilirsiniz.

http://risk.gtb.gov.tr/data/5919b56a1a79f56a642206d0/E-Fatura%20Uygulamas%C4%B1%20G%C3%BCmr%C3%BCk%20%C4%B0%C5%9Flemleri%20Klavuzu.pdf [^] adresinden ulaşılabilir.


 ilgili kılavuzda yer alan aşağıdaki açıklamalara göre işlem yapılabilir;


"Sisteme giriş yapıldıktan sonra Sol üst köşede bulunan fatura sorgulama seçeneği ile Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan alınan “EETN No” ve “VKN No” ile Tek Pencere Sistemi üzerinde oluşturulan ve gümrük beyannamesinde kullanılacak olan 23 haneli belge ID görüntülenebilecektir.
Bununla birlikte sol üst köşede bulunan “fatura listesi” ile mükellefin oluşturmuş olduğu faturalar 23 haneli TPS belge Id leri (belge no) ile birlikte liste halinde görüntülenebilecektir.


Bakanlığımız E-fatura Portalı’ndan görüntülenen 23 haneli belge ID, ilgili gümrük beyannamesinin 44 nolu hanesinde 0886 belge kodu ve 17243160110886000000888/1 belge ıd şeklinde kullanılır ve söz konusu e-fatura ile gümrük beyannamesi kalemi arasında sistemsel kontroller çalışır. Herhangi bir uyumsuzluk olması durumunda ise sistem kullanıcıya uyarı mesajları verecek olup, e-faturanın veya ilgili gümrük beyannamesi kaleminin bilgilerinin değiştirilmesi gerekebilecektir.
Gümrük beyannamesi kaleminde kullanılan e-fatura ile ilgili beyanname tescilinden sonra değişiklik gerektiği durumlarda ise, söz konusu e-faturanın; “beyannamede düzeltme işlemi” yapılarak çıkarılması ardından Bakanlığımız e-fatura portalından iptal edilerek yeni bir e-fatura düzenlenmesi gerekmektedir. E-fatura iptal işlemi ekranda yer alan “İşlemler” sekmesinde bulunan “Fatura İptal Et” seçeneği ile yapılacaktır.
Not: Tek Pencere Sistemi üzerinden oluşturulan bir e-faturanın gümrük beyannamesinde kullanılması durumunda sistem iptal işlemine izin vermeyecek olup, yukarıda belirtilen işlemlerin yapılması gerekmektedir."


ayrıntı için GTB ile iletişime geçiniz 444 84 82

http://gumruk.prizmaemys.com/web/basvuru.php [^] [^] 'den çağrı da açılabilr.Powered by Mantis Bugtracker