Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0054229E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2017-04-07 11:022020-04-09 13:10
Bildirenkeremboylu 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0054229: İhracat E-fatura GTIP (Hizmet kalemleri) navlun, sigorta vb. kalemler
SoruMerhaba,

Navlun, sigorta vb. hizmet kalemleri için GTIP no invoiceline içerisinde ne gönderilmelidir? Şematronda her kalem için bir GTIP no zorunluluğu bulunmakta.

Yardımcı olabilir misiniz?
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0091968)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2017-04-07 15:19
güncelleme tarihi: 2017-07-14 11:19

İhracat faturasında bu şekilde yer alması gereken sigorta, navlun, komisyon vb. tutarları ayrı bir satır olarak girmeden, satırlara, kalemlere dağıtarak yapabilirsiniz. Yani bir satırda belirttiğiniz mala ait maliyet ve ona ilişkin sigorta bedelini aynı satıra yedirerek yazabilirsiniz. Ancak faturanın açıklama kısmına ne kadarının maliyet ne kadarının sigorta,navlun vb. olduğunu ayrı ayrı göstermeniz gerekmektedir. bu alanları ayrı bir satır olarak yazmanıza gerek bulunmamaktadır.


bu belirtilenin dışında faturanın iskonto tutarı alanında arttırım veya indirim alanları seçilerek de işlem yapılabilir. yani UBL TR 2.1 ortak elemanlar Kılavuzunda 16. sayfada iskonto ve arttırım ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır. Bu açıklamalara göre arttırım kısmı seçilip belirttiğiniz işlemi yapabilirsiniz. Bu arada da açıklama alanına gerekli açıklamayı yapabilirsiniz.yani ilgili kılavuz incelenirse navlunu arttırım olarak göstermeyi mal satırları bazında veya genel fatura bazında yapabilirsiniz.


isterseniz navlun, sigorta vb. kalemleri (hizmet ihracı kapsamında olduğu için ve hizmet ihracı ihracat efatura uygulaması kapsamında olmadığı için) ayrı bir kağıt fatura olarak da düzenleyebilirsiniz.Powered by Mantis Bugtracker