Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0053178E-ARSIV(Kategori Yok)Herkese Açık2017-02-22 15:532020-12-12 08:18
BildirenERP 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0053178: Fatura sıra numarası atlamasıyla ilgili
SoruOcak ayında kesilen e-Arşiv faturalarında numara atlaması olmuş.56 ve 58 numaralı faturalarımız var ancak 57 numaralı faturamız yok.Ocak ayının raporlamasını da yaptık.Ayrıca Şubat ayı faturalarında da atlama mevcut.Entegretör üzerinden yaptığımız bu işlemlerin geriye dönük düzeltmesini de yapamıyoruz.Bu bir problem oluşturur mu izlememiz gereken prosedür nedir ?
Etiketler"borç dekontu", "e fatura""akaryakıt", "e-arşiv fatura sorgulama"
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0090240)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2017-02-22 16:22
güncelleme tarihi: 2019-12-16 09:20

Merhaba,

509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 'V.4. Belge Numarası ' başlıklı bölümünde belge numarasıyla ilgili aşağıdaki açıklama yapılmıştır; ''...Belge numarası içerisinde yer alan sıra numarası, 4 karakter yıl ve 9 karakter müteselsil numaradan oluşmaktadır. Her bir birim koduna ait sıra numarası kendi içinde oluşturulur ve takip edilir. Sıra numarası içerisinde yer alan 9 karakterlik müteselsil numara, her yılın ilk günü itibariyle "1" rakamından başlatılarak kullanılır. Mükellef bünyesinde aynı belge numarası birden fazla kullanılamaz.''

Dolayısıyla belge numaraları müteselsil olarak atlamadan ilerlemelidir. Atlayan belge numaralarının sehven atlandığı ve kullanılmayacağını belirten bir dilekçe ile bağlı olduğunuz vergi dairesine bildirimde bulunabilirsiniz. Ancak bu başvurunuz yapılacak inceleme neticesinde tarafınıza düzenlenebilecek işlemler için bir muafiyet oluşturmayacaktır.

İyi günler...Powered by Mantis Bugtracker