Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0040649E-FATURAe-Fatura Teknik SorularHerkese Açık2016-03-15 13:492016-03-28 14:39
BildirenERGUN ECE 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0040649: Negatif Kalem Değeri
SoruMerhaba;

Temel Fatura için;
1- Efatura Mal Hizmet SATIR ları tutar alanında negatif değer hiçbir şekilde kullanılamaz mı ? (fatura Dip toplamı pozitif değer olsa bile)
GIB: “Mevcut şematron kurallarına göre negatif değer girişi mümkün değildir”

2- Örneğin 100 satırlık bir efaturada , Bazı fatura SATIR kalemlerinde düzeltme tutarı (örn: - 20 TL) göndermek istenirse bu değer nasıl gönderilebilir efatura üzerinde? ( Bir önceki faturada 3.satırdaki taşıma rakamı 100 olarak gönderilmiş iken, müşterinin sonraki dönem e-faturasında bu 3. kalemin tutarı (aynı taşıma referans numarası için) düzeltme olarak (-20) gönderilebilir mi ?
(ilk fatura gönderimi sonrasında örneğin sadece 3. satırın tutarında bir düzeltme uygulanmıştır.

3- Bu durumda ( negatif kalem değeri) GIB sistemi schematron hatası mı döner?

Saygılarımla
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0070557)
zzTUGBA KASIKCI
2016-03-28 14:39

Merhaba,

Sorduğunuz 3 soru için de "Mevcut şematron kurallarına göre negatif değer girişi mümkün değildir." bilgisi geçerlidir. Konuyla ilgili olarak kağıt faturada belirttiğiniz işlemin uygunluğu hakkında mevzuat şubesinden görüş alıp bu görüşü birimimize dilekçe kanalıyla iletmeniz durumunda birimimizce değerlendirme yapılarak, uygun görülmesi halinde sistemde güncelleme yapılması söz konusu olabilecektir.

İyi günler.


Powered by Mantis Bugtracker