Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0036073E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2016-01-13 15:362016-01-14 11:44
BildirenHaticeSahin33 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0036073: SATIŞ FATURALARINDA G.T.İ.P NO BELİRTME ZORUNLULUĞU HK.
SoruSN;YETKİLİ
12/02/2011 tarihli Resmi Gazetede, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından; Madeni Yağların Ambalajlanması ve Piyasaya sunumu hakkında çıkarılan tebliğ'in 10.maddesi uyarınca satış faturalarında belirtme zorunluluğu bulunan G.T.İ.P. numarasının e-fatura sisteminizde tanımlanmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenledir ki satış faturası kesememekteyiz. En kısa süre de konu ile ilgili dönüş yapmanızı rica ederiz.

Aşağıda Ekte EPDK tarafından çıkarılan tebliğin 10.maddesi yer almaktadır. Bilgilerinize arz olunur.
Ek:1
MADDE 10 – (1) Madeni yağ üretim ve/veya satış faaliyetinde bulunan gerçek veya tüzel kişiler, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre tanzim edecekleri fatura, sevk irsaliyesi vb. belgelerde satışı yapılan madeni yağın adını ve 12 haneli (GTİP) Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon numarasını belirtmek zorundadır.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0061155)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2016-01-14 11:44

Portal üzerinde manuel fatura düzenlerken istenen şekilde fatura düzenlenmesi her zaman mümkün olmayabilir. Ancak entegrasyon veya özel entegrasyon yöntemi seçilerek veya portal yöntemi kullanılıyorsa kullanılan muhasebe yazılım programı üzerinde oluşturulan UBL-TR formatındaki fatura üzerinde bu işlemin yapılabilir.

düzenlediğiniz madeni yağ faturalarında bulunması gereken GTİP numaralarının giriş yapılacağı alan UBL-TR üzerinde mevcut olup "UBL-TR Ortak Elemanlar" Teknik Kılavuzunda bu alan belirtilmiştir.

Buna göre, UBL-TR1.0 şemasında "Item" alanı altındaki "CommodityClassification alanına; UBL-TR 1.2 şemasında ise "CustomsDeclaration" alanının altındaki "ID" alanına ilgili GTIP numarası girişi yapılabilecektir.


Powered by Mantis Bugtracker