Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0031756E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2015-12-16 01:342017-11-08 15:21
BildirenMESUT GUKALP 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0031756: 7 gün içinde efatura/kağıt fatura kesme durumu
SoruMerhaba,
0016305 nolu sorunun cevabı olarak aşağıdaki açıklamayı vermişsiniz. Bu açıklamaları mevzuatta nerede bulabiliriz. Hangi tebliğde yer alıyor. Benzer bir sorunu bizde yaşıyoruz ve karşı firma bu açıklamanızın mevzuatta nerede geçtiğini soruyor. Yardımcı olabilir misiniz.


" E-Faturada aktif olarak göründüğü tarihten itibaren mükellef 7 gün süreyle karşı firmadan ister kağıt ister e-fatura alabilir, aynı şekilde kesebilir. Bu durum sadece 7 gün içindir. 7. günden sonra karşı firma kağıt kesemez kendisi de kağıt yollayamaz (yapılırsa faturalar geçersizdir, hükmü yoktur.). "
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0056649)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2015-12-28 14:51

Elektronik Başvuru Rehberi ve Klavuzunda aşağıdaki açıklama mevcuttur;

"6 e-Fatura Uygulamasını Kullanmaya Başlama
Uygulamaya yeni kaydolan mükelleflerin, Kayıtlı Kullanıcılar Listesinde ilan edilmelerini izleyen 7 gün içerisinde e-Fatura düzenlemeleri ve almaları, diğer kayıtlı kullanıcıların yeni kayıt olan kullanıcılara bu süre içerisinde e-Fatura göndermeleri zorunlu değildir. e-Fatura uygulamasından yararlanan mükellefler hesaplarının açılmasını takip eden 7 günden sonra kayıtlı kullanıcılara e-Fatura göndermek ve almak zorundadırlar."


Powered by Mantis Bugtracker