Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0027111E-DEFTERe-Defter MevzuatıHerkese Açık2015-10-15 12:222018-10-26 11:11
BildirenErkin 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0027111: Bildirim Süreleri Hakkında
SoruMerhaba,

E.Deftere geçen kullanıcıların bildirim süreleri nedir, hangi tarihe kadar bildirimini gerçekleştirmelidir?
Geriye dönük işlem mümkün müdür; yapıldığı takdirde cezası nedir?

Teşekkürler.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0049738)
EBRU OZTURK
2015-11-12 11:12
güncelleme tarihi: 2015-11-12 11:13

Sayın ilgili,
Gerçek kişiler elektronik defterlerini, ilgili olduğu ayı takip eden üçüncü ayın son gününe kadar kendilerine ait güvenli elektronik imza veya mali mühür ile imzalamalı ve Gelir İdaresi Başkanlığı e-Defter uygulamasına göndermelidir.
Tüzel kişiler elektronik defterlerini, ilgili olduğu ayı takip eden üçüncü ayın son gününe kadar (Hesap döneminin son ayına ait defterler kurumlar vergisi beyannamesinin verildiği ayın son gününe kadar) kendilerine ait mali mühür ile onaylamalı ve Gelir İdaresi Başkanlığı e-Defter uygulamasına göndermelidir.
Berat gönderme süresinden sonra berat yüklemenin önünde teknik bir engel bulunmamaktadır. Ancak berat gönderme süresinden sonra beratların gönderilmesi durumunda elektronik deftere ilişkin olarak Tebliğlerle getirilen zorunluluklara uymadığınız için hakkınızda, Vergi Usul Kanununun ceza hükümleri tatbik olunur.
İyi çalışmalarPowered by Mantis Bugtracker