Mantis Bug Tracker

Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0002176E-FATURAe-Fatura Teknik SorularHerkese Açık2014-01-08 14:312015-12-02 12:00
BildirenGulayCebeci 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0002176: GİB Portali - FYS... faturasınının alıcısı kayıtlı kullanıcı değil.
SoruMerhaba;

Bir e- fatura yüklemeye çalışıyorum.
Yüklediğiniz dosyadaki 'FYS2014000000002' faturasınının alıcısı kayıtlı kullanıcı değil.
hatasını veriyor.
Ancak bu dosyadaki alıcı VKN: XXXXXXXXXX numaralı Avrasya inşaatı da kayıtlı kullanıcılar arasında görebiliyorum.
Firmaile de görüştüm fatura alıp gönderme yapıyorlarmış.
Sorunu anlayamadım.
Yardımınızı rica ediyorum.
Teşekkürler
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamakta olup sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0002838)
zzTUGBA KASIKCI
2014-01-10 11:42
güncelleme tarihi: 2015-04-20 17:50

Bu hatayı alıyorsanız alıcı vergi kimlik numarasını/TC kimlik numarasını Sisteme Kayıtlılar Listesinde yer aldığı şekilde yazmıyor ya da kayıtlı olmayan bir kullanıcının vergi kimlik numarasını/TC kimlik numarasını yazmışsınız demektir. Faturayı ancak doğru şekilde oluşturursanız yükleyebilirsiniz.

Yüklemeye çalıştığınız fatura incelenmiştir.

<cac:Party>
   <cac:PartyIdentification>
      <cbc:ID schemeID="VKN">XXXXXXXXXX </cbc:ID>
   </cac:PartyIdentification>
   <cac:PartyName>
      <cbc:Name>XXX YAY. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.</cbc:Name>
   </cac:PartyName>
...

Alanında "XXXXXXXXXX" kullanmanız gerekirken "XXXXXXXXXX " yazmışsınız. Yani fazladan bir "boşluk" karakteri kullanımışsınız. Sistem bakarken sizin yazdığınız bilginin kontrolünü yapmaktadır. Boşluk karakterini kaldırarak yeni bir fatura numarası ile faturanızı oluşturup tekrar gönderiniz.