Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0020751E-DEFTERe-Defter MevzuatıHerkese Açık2015-03-10 16:332021-02-21 16:18
BildirenSUKRUOZCAN 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0020751: KASA HESABINDAN YAPILAN ÖDEMELER HK.
SoruKasa dan ödenen faturaları tahakkuk ettirmeden (320 çalıştırmadan) doğrudan ödeme şeklinde; belge detayına belge türü ve tarihini yazarak muhasebeleştirebilir miyiz?
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0034154)
zzILKNUR AYHAN
2015-03-13 11:06

Sayın İlgili,
Elektronik defter projesinde muhasebeye istinaden usul ve esasların nasıl yapılacağı belirlenmemektedir. Sadece teknik olarak verilerin belli bir düzende ve önceden tanımlanmış biçimlerde oluşturulmasını amaçlayan kurallar seti belirlenmektedir. Bu kurallar belge bilgisinin, ödeme bilgisinin vb. alanların belirlenen XBRL standardında nasıl kullanılacağını anlatan kılavuzlarla sizlere ulaştırılmaktadır. Dolayısıyla faturalarınız ve ödemelerine ilişkin aldığınız makbuzların kayıt esaslarını elektronik defterde uygulamalısınız. Bu kayıtları yaparken belgelere ilişkin numara, tarih ve ödeme/tahsilat yapıldığında da bu bilginin verilmesi gereklidir.
İyi çalışmalar.


Powered by Mantis Bugtracker