Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0019951E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2015-02-10 09:592021-04-25 20:25
Bildirenvelibahadir 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0019951: 3. Kurum - E-Fatura Doğrulama/Sorgulama
SoruBir kamu kuruluşunda çalışmaktayım. Bir belge kapanış işlemi ile ilgili olarak; firmaların kağıt olarak ibraz ettikleri faturalarını xml formatında efatura olarak ibraz etmelerinin söz konusu olması nedeniyle bu şekilde verilecek efaturaların doğrulanması için (firma, fatura id, tutar vs. doğrulaması) sunulan bir web service olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Portaldaki kılavuzları taradım ama buna dair bir bilgi edinemedim.
Etiketler"e fatura", DSM2020000069645, E-Arşiv, EETN
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalarpng file icon E-Fatura Görüntüleyici 1.7.png [^] (11,206 Bayt) 2015-02-10 12:14


png file icon E-Fatura Görüntüleyici - Başarılı Fatura.png [^] (15,741 Bayt) 2015-02-10 12:14


png file icon E-Fatura Görüntüleyici - Başarısız Fatura.png [^] (18,284 Bayt) 2015-02-10 12:14

- İlişkiler

-  Cevap
(0032468)
zzTUGBA KASIKCI
2015-02-10 12:12
güncelleme tarihi: 2021-04-05 14:48

Merhaba,

E-Fatura sisteminde E-Faturanın kağıt çıktısı, e-posta ile gönderilmesi, "Aslı Gibidir" yazılması vs. geçersizdir. Geçerli hali GİB üzerinden başarıyla geçmiş XML'idir. Faturanın (e-fatura sisteminde olmayanlar tarafından) sorgulanması ve GİB üzerinden geçip geçmediğinin kontrolü ancak fatura XML’i üzerinden yapılabilir. Bu işlemi yapabilmek için işletmelerden elektronik faturanın görüntüsünü değil, XML’ini almanız gerekir. Ayrıca bir web servis bulunmamaktadır.

https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html [^] adresinde yer alan bağlantıdan E-Fatura Görüntüleyici programını indirebilirsiniz. Programı kullanabilmeniz için bilgisayarınızda (Java 1.8 101 ve üstü sürümle çalışır) yüklü olmalıdır.

Programın kullanılışı şu şekildedir:
- İndirilen “EFaturaGoruntuleyici.jnlp” dosyasına tıklanarak E-Fatura görüntüleyici açılır.
- “Aç” düğmesine tıklanarak işletmeden alınan fatura XML’i açılır. (dosya uzantısı .zip değil, xml olmalıdır.)
- Fatura açıldıktan sonra “Sorgula” düğmesine basılır.
- Sorgulama sonucunda “İlgili fatura GİB sisteminden geçmiş ve alıcıya ulaştırılmıştır” yazıyorsa fatura GİB’den başarıyla geçmiştir. (Faturaya alıcı tarafından red cevabı verilmiş ya da harici yollarla faturaya itiraz edilmiş olabilir, bu bilgi E-Fatura Görüntüleyici ile görülememektedir.)
- Sorgulama sonucunda “İlgili fatura GİB sisteminden geçmemiş ve alıcıya ulaştırılmamıştır” yazıyorsa fatura GİB’den başarıyla geçmemiştir. (Faturaya e-fatura sistemi üzerinden hiç gönderilmemiş ya da gönderilmiş ancak hata aldığı için geçersiz hale düşmüş olabilir. Gönderici gönderdiği faturanın zarfının hata alıp almadığını kontrol etmelidir.) Bu durumda fatura geçersizdir.

Ancak E-Fatura Görüntüleyici'nin yeterli olmadığını düşündüğünüz durumlarda aşağıdaki bilgileri içeren bir sorunun forum sitemize sorulması halinde yönlendirileceksiniz.
- Gönderici vergi kimlik numarası (gerçek kişi için TC kimlik numarası)
- Alıcı vergi kimlik numarası (gerçek kişi için TC kimlik numarası)
- Faturanın zarf numarası(zarf ID)
- Faturanın fatura numarası

İyi günler.Powered by Mantis Bugtracker