Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0069688E-ARŞİVe-Arşiv MevzuatıHerkese Açık2018-11-07 10:062019-01-08 10:36
Bildirenonurduman25 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0069688: e-Arşiv Raporlama
SoruGünlük raporlamada, örneğin 7 Kasım tarihinde kesilen Eylül ve Ekim tarihli faturaların raporlarının tarihi, rapor dönemi ve bölüm dönemi nasıl olmalıdır?
Örneğin bugün (7 Kasım 2018’de) 5 farklı fatura kesilmiş olsun, bunların tarihleri aşağıdaki gibidir:
1. 30 Eylül 2018 tarihli fatura (VUK Hükümlerine Tabi olmak kaydıyla)
2. 15 Ekim 2018 tarihli
3. 31 Ekim 2018 tarihli
4. 1 Kasım 2018 tarihli
5. 7 Kasım 2018 tarihli

7 Kasım 2018 tarihinde kesilen bu 5 faturanın e-Arşiv raporu nasıl olmalıdır?
Kaç farklı rapor parçası oluşturulmalıdır?
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0117892)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2018-11-07 12:20

Merhaba,

e-Arşiv Teknik Kılavuzunda açıklandığı gibi oluşturulmalıdır. Esas alınması gereken tarih belgenin elektronik ortamda oluşturulduğu tarihtir.

İyi günler...
(0117895)
onurduman25
2018-11-07 13:47

http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/e-ArsivTeknikKilavuzu1.9.pdf [^] kılavuzdaki 5. maddede geç gönderim için VUK'ta öngörülen hükümler uygulanacaktır diyor. Mükellef bu hükümleri göz önüne alıp geçmişe ait fatura raporlamak isterse bu gönderimi hangi rapor döneminde yapması gerekiyor?
(0117906)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2018-11-07 14:48
güncelleme tarihi: 2019-01-07 10:55

Belgenin elektronik ortamda oluşturulduğu tarihe ait bölümle raporlamalıdır.

Örneğin; 1 Kasımda oluşturduğu (elektronik ortamda imzaladığı) 30 Ekim tarihli belgeyi 7 Kasımda raporlarsa bölüm başlangıç ve bitiş tarihi 30 Ekim olmalıdır.

(0121096)
onurduman25
2018-12-31 09:51

Merhaba,
Öncelikle yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Bu sorunun (0117906) numaralı yanıtında verdiğiniz bilgiye göre faturaları sistemimizde imzalandıkları tarihin ertesi gününe kadar raporlamak üzere geliştirmelerimizi tamamladık ve canlı ortamda kullanıma aldık.
Aşağıda verdiğiniz örneğe göre, faturanın sistemimizde elektronik olarak onaylanıp imzalandığı gün faturanın raporlandığı bölümün tarihi olmalıdır. Hatta biz sistemimizde sağladığımız raporlama yapısıyla, her gün, gün içinde onaylanan faturaların ertesi gün sonuna kadar raporlanmasını sağlıyoruz.
"Örneğin; 1 Kasımda oluşturduğu (elektronik ortamda imzaladığı) belgeyi 7 Kasımda raporlarsa bölüm başlangıç ve bitiş tarihi 1 Kasım olmalıdır."
Ancak 0070436 ve 0118884 numaralı sorulara verilen yanıtlarda ise, bölüm başlangıç ve bitiş tarihinin fatura üzerindeki tarih olması gerektiği belirtilmiş.
Bu durumda, faturanın raporlandığı bölüm tarihi bu sorunun yanıtında belirttiğiniz gibi, faturanın elektronik ortamda imzalandığı tarih midir, yoksa diğer sorulara verilen yanıtlarda belirttiğiniz fatura üzerindeki tarih midir?
(0121111)
onurduman25
2018-12-31 11:35

(0118884) numaralı soru derken, 0070237 numaralı soruya verilen (0118884) numaralı cevaba göre demek istemiştim. Buna göre değerlendirebilir misiniz?
(0121656)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2019-01-07 10:56

Fatura üzerinde belirtilen tarih, bölüm başlangıç ve bitişi tarihi olmalıdır.

İptal edilen faturada ise, iptal tarihi bölüm başlangıç ve bitişi tarihi olmalıdır.

Bir önceki yanıtımızda yer alan ifade düzeltilmiştir.

İyi günler...
(0121727)
onurduman25
2019-01-07 15:38

Yanıtınız için teşekkür ederim.

Bu durumda, bölüm başlangıç tarihi ve bölüm bitiş tarihi aynı gün olmak zorunda mıdır, yoksa fatura tarihi farklı olan birden fazla fatura (aynı gün onaylandıkları/imzalandıkları için) tek bir bölüm içinde raporlanıp bölüm "Başlangıç-Bitiş" tarihleri bu faturaları kapsayacak şekilde atanabilir mi?

Bu soruya verdiğiniz yanıttan 2. seçeneği; 69800 numaralı soruya verdiğiniz yanıttan ise 1. seçeneği anlıyoruz; hangisi geçerlidir?
(0121734)
onurduman25
2019-01-07 16:48

Aslında kafamızı karıştıran 70436 numaralı sorudaki şu cümledir:
"Bölüm başlangıç ve bitiş tarihi ise o bölümde yer alan faturaların başlangıç ve bitiş tarihi olmalıdır ve bu tarih dönem tarihinin başlangıç ve bitiş tarihi aralığında olmalıdır."
Buna göre rapor bölümü birden fazla günü içeren bir tarih aralığı olabilir mi?
Açıklayabilir misiniz?
(0121741)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2019-01-07 16:55

Evet, olabilir.

4,5,6 Ocak 2018 tarihleri raporlama zamanı resmi tatile geldiği için 07/01/2019 tarihinde oluşturulacak raporda bölüm başlangıç tarihi 04/01/2019 bitiş tarihi ise 06/01/2019 olabilir.
(0121742)
onurduman25
2019-01-07 16:58

Hızlı yanıtınız için teşekkür ederim. Bu durum sadece resmi tatil gibi özel durumlarda mı geçerlidir?
(0121785)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2019-01-08 10:36

VUK 18. madde 5. bölümde; '' Resmi tatil günleri süreye dâhildir. Şu kadar ki, sürenin son günü resmî tatile rastlarsa tatili takibeden ilk iş gününün tatil saatinde biter.'' yapılan açıklama kapsamındadır.

İyi günler...


Powered by Mantis Bugtracker