Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0052774E-DEFTERe-Defter Teknik SorularHerkese Açık2017-02-07 14:322021-01-19 02:35
Bildirenalper aslan 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0052774: ŞİRKET KREDİ KARTI VE NAKİT OLARAK ÖDENEN FATURALAR HK
SoruŞİRKET KREDİ KARTI VE NAKİT OLARAK ÖDENEN VE MASRAF FORMU EKİNDE MUHASEBEYE İLETİLEN FATURALARIN HEPSİ E FATURA MÜKELLEFİ OLSUN VEYA OLMASIN AYRI AYRI YEVMİYE DEFTERİNE KAYIT EDİLİYOR.BURADA Kİ SORUN (5000 TL BA-BS LİMİTİ)
ALTINDA OLAN VE O AY SADECE BİR İKİ FATURASI İŞLENEN VE CARİ HESAP ÇALIŞMADIĞIMIZ YANİ BELLİ VADEDE HİZMET ALMADIĞIMIZ SÜREKLİ OLMAYAN FİRMALARDAN ALDIĞIMIZ KONAKLAMA, YEMEK,ARAÇ KİRALAMA,SEYAHAT vb FATURALAR İÇİN TEK TEK CARİ AÇILMALI MI? YOKSA 329 MUHTELİF SATICILAR ADI ALTINDA BİR HESAPTA TAKİP EDEBİLİR MİYİZ? MASRAFLAR ÇOĞALDIKÇA MUHASEBELEŞTİRMEK FAZLACA VAKTİMİZİ ALMAKTADIR. MEVZUATA UYGUN BİR ÇÖZÜM TALEP ETMEKTEYİZ.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0089524)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2017-02-08 10:06

Sayın ilgili;

e-defter uygulaması, kayıt düzeni açısından kağıt defterden farklı bir uygulama değildir... Muhasebe kaydının nasıl yapılması gerektiğine ilişkin açıklamalar; 1 Sıra No.lu Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ve daha sonra bu konuda yayımlanan diğer Tebliğlerde yapılmıştır.

e-Defterde muhasebe kaydı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin olarak; www.edefter.gov.tr sitesinde "e-Defter Uygulama Kılavuzu V 1.5" yayımlanmış olup, söz konusu Kılavuza http://www.edefter.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/e-DefterUygulamaKilavuzu.pdf [^] linkinden ulaşılabilir.

"e-Defter Uygulama Kılavuzu V 1.5" teki açıklamalar sorununuzun çözümü için yeterli değilse.... bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesi Başkanlığından/Defterdarlıktan görüş talebinde bulununuz...

İyi günler...


Powered by Mantis Bugtracker