Mantis Bug Tracker

Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0003849E-FATURAe-Fatura Teknik SorularHerkese Açık2014-01-29 14:462014-02-03 12:30
Bildirennazmikaya 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0003849: BEYANNAME YAPILDIKTAN SONRA RED CEVABI GELEN SATIŞ FATURALARI
Soru3588 NOLU SORUYA AŞAĞIDAKİ CEVAP VERİLMİŞTİR.

"Sistem süresi içerisinde red veya kabul cevabı dönüşmemiş faturaları yasa gereği süresi dolunca kabul edilmiş olarak sayacaktır. süresinden sonra siz kabul edilmiş gibi işlem yapabilirsiniz. Ancak sistem süresinden sonra da red cevabı dönülmesine izin vermektedir."

1- "SÜRESİ DOLUNCA" BURADAKİ SÜRE FATURANIN KESİM TARİHİNDEN İTİBAREN 8 GÜNMÜDÜR
2- SÜRESİNDEN SONRA DA KARŞI TARAFA SİSTEM RED CEVABI DÖNÜLMESİNE İZİN VERMEKTEDİR DEMİŞSİNİZ. 31.01.2014 DE FATURAMI KESTİM, 24.02.2014 DEDE KDV BEYANIMI YAPIP BEYAN ETTİM. 25.02.2014'DE RED CEVABI GELDİ. BU DURUMDA NE YAPMAM GEREKİYOR.BU ARADA KARŞI TARAF İLE YAPILAN PROTOKOL GEREĞİ TEMEL FATURA KESEMİYORUM.
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamakta olup sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0005504)
zzADEM YILMAZ
2014-02-03 12:30

Burada ki süre Türk Ticaret Kanunun da belirtilen süredir. Fatura tarihinden itibaren başlamaktadır. Ancak yinede konu hakkında Türk Ticaret Kanununa bakmakta fayda vardır. Ayrıca sistem süresinden sonra red cevabı verilmesine izin vermektedir fakat bu ilgili firmaların karşılıklı olarak bunu kabul etmelerine bağlıdır. Siz süresi içerisinde kabul veya red edilmemiş faturayı kabul edilmiş sayıp beyan edebilirsiniz. Bu sizin hukuki hakkınız. Sizin beyanınızdan sonra reddedilen faturadaki yasal yükümlülük faturayı süresinden sonra reddeden firmadadır.