Mantis Bug Tracker


Soru Detaylarını Görüntüle Cevaplara Git ] Yazdır ]
Soru NumarasıProjeKategoriDurumu GörüntüleSoruluş ZamanıSon Güncelleme
0033026E -FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2015-12-28 10:562019-04-09 19:32
BildirenISMAILSARI 
DurumcevaplanmışÇözümcevaplandı 
Konu0033026: E Fatura Düzenine Geçen Firmaların İrsaliye Düzenlemesi
SoruSelamlar,
İrsaliyeli fatura kullanan bir mükellefim 01/01/2016 tarihi itibarı ile
e fatura kullanmaya başlayacak. Bu mükellefin irsaliye düzenleme düzeni nasıl olması gerekiyor. Portala girip e-fatura düzenledikten sonra ayrıyeten manuel irsaliye mi düzenleyecek?
EtiketlerHiçbir etiketi yok.
ÖNEMLİ UYARIBu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
Eklenen Dosyalar

- İlişkiler

-  Cevap
(0057473)
Gelir İdaresi Başkanlığı
2015-12-31 11:37

elektronik fatura düzenlemeniz kağıt ortamında irsaliye düzenlemenize engel bir durum yaratmaz. Ancak aynı mal satışı için hem e fatura düzenleyip hem de elinizde varolan eski irsaliyeli faturayı irsaliye yerine kullanılmak üzere düzenlemeniz mümkün değildir. İsterseniz manuel irsaliye düzenleyebilirsiniz isterseniz e faturayı irsaliye yerine kullanabilirsiniz. e faturayı irsaliye yerine kullanmak için 433 sıra numaralı vuk genel tebliği 15.maddede yer alan şartlara uymanız gerekmektedir. İlgili madde aşağıda yer almaktadır:
"15- 397 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Getirilen e-Fatura
Uygulamasına Kayıtlı Mükellefler Arasında Yapılan Satışlar
e-Fatura Uygulamasına kayıtlı kullanıcılara düzenlenecek elektronik faturada, düzenleme
tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde elektronik
faturanın kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya "İrsaliye yerine geçer."
ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur.
Ancak bu imkândan yararlanabilmek için elektronik faturanın malın teslimi anında
düzenlenmesi gerekir.
Hizmet ifasına konu e-faturanın satış anında düzenlenmesi halinde, söz konusu kâğıt çıktının
talep eden müşteriye verilmesi zorunludur."


Powered by Mantis Bugtracker