Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-DEFTER
Soru Detaylarını Görüntüle
0095154E-DEFTERe-Defter Teknik SorularHerkese Açık2021-03-12 15:352021-03-30 13:44
Vasfiye Berber 
cevaplanmıştekrar açıldı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0095154: Defterin imza değeri ile GIB onaylı beratındaki uyuşmamaktadır.
Ocak ve Haziran 2020 dönemine ait e-defterlerimiz 3 parçaya bölünerek imzalanıp GIB’e gönderilmiştir. 2 parçanın saklanımında bir sorun yaşamayıp başarıyla yüklendi ancak ilk parçalara ait kebir dosyaları yüklenirken yevmiye dosyalarında “çapraz doğrulama kontrolü hatalıdır” uyarısı almaktayız.
E-defterleri görüntülediğimizde diğer parçalarda bir uyarı almazken 1. yevmiye dosyasında imza değerinin geçersiz olduğunu görüyoruz. Bu durumda ne yapmamız gerekir? Defter silip tekrar mı yüklemeliyiz?
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0155908)
2021-03-29 17:08   
Merhaba,
“Çapraz doğrulama kontrolü..” şeklinde hata almış olduğunuz defterleri, “e-Defter Görüntüleyici Programı”nda görüntüleyiniz,
 “Durum Raporu”unda “imza uyumsuzluğu” hatası varsa; söz konusu defter GİB in belirlediği standartta olmadığı için saklama programına yüklenemez.


Defter ve beratların asıl nüshalarının mükellef nezdinde, ikincil nüshalarının ise GİB nezdinde muhafaza edilmesi gerekiyor. Bu şekilde hatalı olanlar için yapılacak herhangi bir işlem bulunmuyor. Sadece mükellef nezdinde saklanmaya devam edilecek (Yeni bir uygulama olması dolayısıyla bu şekilde olan defterlere hangi cezanın kesileceği hususunda oluşmuş bir görüş henüz bulunmamaktadır).
Eğer “Durum Raporu”nda yukarıdaki gibi bir hata almıyorsanız; aşağıdaki linkte yayımlanan “Duyuru” da yapılan açıklamalara göre söz konusu defter ve beratları yükleyebilirsiniz.
http://edefter.gov.tr/dosyalar/duyurular/e-Defter_Duyuru_Saklama_Hat.pdf [^] [^] [^] [^]
İyi çalışmalar.