Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-FATURA
Soru Detaylarını Görüntüle
0090924E-FATURAe-Fatura GİB Portal YöntemiHerkese Açık2020-10-09 13:582021-09-02 13:26
ANIL3535 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0090924: E FATURA İPTAL PORTALINDA FATURA TALEPLERİ LİSTELENEMEDİ HATASI HK.
E fatura iptal portalımıza giriş yaptığımızda son aşamada E FATURA TALEPLERİ LİSTELENEMEDİ ŞEKLİNDE HATA alıyoruz.Tüm şifre ve gerekli java açılıyor en son iptal fatura görüntüleme ekranına gelmeden önce bu hatayı alıuyoruz.
"e fatura iptal"

Cevap
(0149868)
2020-11-06 09:46   
Java belleğinizi (cache) temizlemek için http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=331 [^] numaralı forum sorusundaki süreci takip ediniz. (java 1.7 veya java 1.8 sürümlerini deneyebilirsiniz.)
Ayrıca varsa eski web socket uygulamasını bilgisayardan siliniz. Chrome tarayıcısı ile https://ebelge.gib.gov.tr/anasayfa.html [^] linkimizden giriş yaptıktan sonra aynı sayfa üzerinde ctrl+F5 yapıp sayfanın sağ alt tarafındaki imzalama aracını bilgisayarınıza yeniden indirip çalıştırarak iptal portaline tekrar giriş yapabilirsiniz.
İmzalama aracı için; http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=45337 [^] forum sorusundaki teknik süreci sisteminize uygulayarak giriş işlemlerinizi tekrarlayınız.
https://ebelge.gib.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/Temel_Fatura_Iptal_Portali_Kullanim_Kilavuzu.pdf [^] İptal Portal kullanım kılavuzunu inceleyiniz.
E-Fatura İptal Portalı” Kullanım Kılavuzu'ndaki bilgilere göre işlem yaptığınızda sorun yaşamamanız gerekiyor. Ayrıca temel faturaya e-fatura iptal portali üzerinden TTK hükümleri gereği 8 gün içinde işlem yapabilirsiniz. 8 günü aştıysanız işlem yapamazsınız. Konu ile ilgili olarak http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=73483 [^] no.lu cevabı inceleyiniz.
e-fatura iptal portali Başkanlığımız tarafından mükelleflere sunulan ek bir hizmet olup, normal şartlarda fatura iptal/red işlemi yine TTK hükümleri gereğince harici yollardan yapılır. Şayet e-fatura iptal portali kullanımında başarılı olamıyorsanız, TTK hükümleri gereği http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=9920 [^] no.lu forum sorusuna göre işlem yapmalısınız.