Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-FATURA
Soru Detaylarını Görüntüle
0059610E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2017-09-20 15:002017-09-21 14:57
Ercan Sezgin 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0059610: E-FATURAYA İHRAÇ KAYITLI SATIŞ İBARESİNİN YAZILMASININ UNUTULMASI
Merhaba,
Ağustos ayında E-fatura mükellefi müşterimize kestiğimiz Temel Faturaya "ihraç kayıtlı satıştır" ibaresini unutmuşuz.Böyle bir durumda ne yapabiliriz ?
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0100953)
2017-09-21 14:56   
ihraç kayıtlı bir fatura düzenliyorsanız mevzuatsal yükümlülüklere uygun olarak düzenlemelisiniz. belirtilen şerh mevzuattan kaynaklı bir zorunluluktur. mal ihracı gerçekleşip beyanname kapanmadıysa 9920 nolu soruda belirtildiği şekilde işlem yapılmalıdır.

 eğer işlem bittiyse ve mal çıktıysa aşağıdaki açıklamaları dikkate alabilirsiniz;

düzenlenen e-fatura ile fiili ihracatın süresinde gerçekleşmiş olması, söz konusu işleme ilişkin KDV'nin, Vergi Usul Kanununun 219 uncu maddesindeki hükümler dikkate alınarak kayıtlarınıza intikal ettirilmesi, usulüne uygun olarak ihraç kayıtlı teslim kapsamında ilgili dönem KDV beyannamesinde beyan edilip tarh ve tahakkuk ettirilerek tecil edilmesi, ihracatçının ise bu teslimleri ihraç kayıtlı teslim olarak kayıt sürelerini de dikkate alarak kayıtlarına intikal ettirmiş olması kaydıyla söz konusu işlemin ihraç kayıtlı teslim kapsamında değerlendirilmesi mümkündür.