Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-DEFTER
Soru Detaylarını Görüntüle
0028931E-DEFTER(Kategori Yok)Herkese Açık2015-11-11 17:392015-11-12 10:14
SUKRUOZCAN 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0028931: BANKA KAYDI
Merhaba,
e-Defter uygulama Kılavuzunda ''Banka İşlemlerine İstinaden Açıklama'' kısmının 2.paragrafında;
''Eğer bankaya ait işlemler dekont bazında tek tek muhasebeleştirilemiyorsa, bu banka işlemleri günlük olarak, banka banka
ayrıştırmak koşuluyla, her bir bankadan yapılan işlemler birer muhasebe fişinde işlenebilir. e-Defterde bu kayda esas belge
olarak muhasebe fişi gösterilebilir. Bu muhasebe fişi e-defter uygulamasında belge tipi “other” ve belge açıklaması
“Muhasebe Fişi” olarak kaydı yapılır ve fişin numarası ve tarihi girilir'' diyor.
Ancak ''muhasebeleştirilemiyorsa'' sözcüğü nasıl algılanmalıdır ? bu ihtiyari bir durum mudur ? örneğin şirketimizde toplu ödeme işlemleri oluyor 50-60 bazen 100-200 adet kadar, dekont istediğimizde de bankadan da temin edebiliyoruz ancak tek tek dekont muhasebeleştirme işlemi fazla iş yükü oluyor,bu işlemleri tek muhasebe fişinde ''muhasebe fişi'' olarak kaydedebilirmiyiz.
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0049727)
2015-11-12 10:14   
Banka işlemlerine ait dekontların tek tek muhasebe kaydının yapılması esas olmakla birlikte sözkonusu belgelerin bu şekilde muhasebe kaydının yapılmasının güçlüğü gözönünde bulundurulduğundan herbir bankadan yapılan işlemler birer muhasebe fişinde işlenebilir. Bu durumda, e-defterde kayda esas teşkil eden belge "muhasebe fişi" olacaktır. edefter kaydında belge tipi "other" belge açıklaması ise "muhasebe fişi"şeklinde olup, Muhasebe fişinin tarih ve numarasının girilmesi gerektiği tabiidir.