Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-FATURA
Soru Detaylarını Görüntüle
0026172E-FATURA[Tüm Projeler] GenelHerkese Açık2015-09-16 17:502015-09-17 09:20
yusufo 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0026172: E-Fatura
Karşı firmadan gelen E-Faturalar kendi platformlarında onaylandı olarak gözüküyor, bizim kullandığımız (Uyumsoft platformunda ve Protalda) E-faturanın gelmediği gözüküyor. Yada bizim gönderdiğimiz E-Faturalar Platformda ve portalda onayladı gözüküyor ama karşı firmaya gitmediğini gözlemliyoruz. Bu tip durumlar bütün faturalarda olmuyor aynı gün aynı cariye e-fatura kesildiğini gözlemliyoruz. Bu durumda ne yapılmalıdır.
Platform ve portal destekcimiz olan firma bizden zarf xml lerini istedi ama belirli okadar çok firmayla çalışıyoruz ki bu durumun bize hem vakit hemde çok büyük bir zaman kaybı olacaktır. Belirsiz firmalar olarak ise ilk kez bize fatura kesmiş olan carileri düşünürsek işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir.
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0044747)
2015-09-17 09:20   
Merhaba,

Zarfların (ve içerisindeki faturaların) alıcıya ulaşıp ulaşmadığını görebilen taraf GÖNDERİCİDİR. Göndericinin sorumluluğu gönderdiği zarfların durumlarının takibini (zarf durumunu sorgulayarak) yapmak, hata aldığı için gitmeyen zarfları varsa hata ayrıntısına göre 2614 numaralı sorunun cevabına bakarak işlem yapmaktır. İlgili işlem tekrar gönderim gerektirirse, yeni zarfın durumu da benzer şekilde sorgulanmalıdır. Çünkü zarf gönderiminde hata alınabilmektedir. Hata alan zarflar alıcıya ulaşmaz -bazı hatalarda ulaşsa bile- zarfın içerisindeki faturalar/yanıtlar hata alındığı için geçersizdir ve hiç oluşturulmamış gibidir. Alıcının sorumluluğu ise sistemini 7*24 çalışır şekilde tutmaktır.

İyi günler.