Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-FATURA
Soru Detaylarını Görüntüle
0026000E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2015-09-11 11:002015-10-20 15:08
hasant 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0026000: Tevkifatlı fatura iadesi
Sayın ilgili,

UBL TR yeni versiyona göre GIB test portali sisteminden bize gelen Tevkifatlı bir fatura için iade faturası düzenlemek istediğimizde fatura tipinin TEKVIFAT mı yoksa IADE mi olması gerekiyor?

IADE tipinde fatura kesmemiz gerekiyorsa kalemde vergi ekle deyip KDV TEVKİFATI seçtiğimizde "Tevkifatlı fatura için Fatura Tipi TEVKİFAT seçilmelidir." şeklinde uyarı alıyoruz. Bu durumda IADE fatura tipinde kaleme sadece KDV için oran girilmesi yeterli olacak mıdır?

Örneğin %18 KDVli ve 9/10 tevkifatlı bir gelen faturanın iadesinde KDV oranı için 1,8 mi girmemiz gerekmektedir?

 

Teşekkürler.
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0047034)
2015-10-20 15:08   
Tevkifatlı fatura tipinin iadesinde İADE fatura tipi seçilmeli ve KDV Uygulama Genel Tebliğinde kdv tevkifatlı faturanın iadesi için belirtilen belge düzenine uygun olarak faturanın düzenlenmesi gerekmektedir. KDV tevkifatlı faturanın iadesi tevkifat uygulanmamış kısım üzerinden yapıldığından manuel olarak portalda istediğiniz gibi fatura düzenleyemeyebilirsiniz. bunun için yeni versiyona göre düzenlenmiş yazılım programınız üzerinden düzenleyerek faturanızı portala yükleyebilirsiniz. entegrasyon veya özel entegrasyon yöntemi kullanıyorsanız zaten bu düzenlemeleri kolaylıkla yapabilirsiniz.