Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-ARSIV
Soru Detaylarını Görüntüle
0023342E-ARSIVe-Arşiv MevzuatıHerkese Açık2015-05-27 15:052015-11-26 11:30
elifyilmaz 
cevaplanmışcevaplandı 
0023342: eArşiv ödeme şekli
Merhaba,

Biz internet üzerinden ilan hizmeti veren bir firmayız.

Bu hizmetimize istinaden genellikle öngörüldüğü gibi satış faturalarımızı tahsilat akabinde oluşmakta ve eArşiv faturaların ödeme tipi alanına ilgili ödeme tipi bilgisini girebilmekteyiz. Ancak bazı durumlarda, saha elemanlarımız müşterilerimize giderek ileride internet sitemizdeki ilan işlemlerinde kullanılmak üzere toplu paket satışı yapıyorlar. Biz daha sonra sitemizde ilan hizmeti verdikçe tahsil edilmiş avansa istinaden fatura kesiyoruz. Ancak bu durumda tahsilat ile kesilen fatura tutarları birebir eşleşmeyebiliyor. Bu durumda kesilecek olan e-Arşiv faturalarda ödeme şekli alanına ne girilmesi gerekmektedir? (örneğin 100 TL ödeme alınıyor ve süreç içerisinde 30 + 50 + 30 satış yapılıyor ve müşteri 10 TL borca geçebiliyor.)

Dolayısı ile hem bu müşterilerimizde borca geçme durumu olabiliyor ve tek tek ödeme tipinin belirlenmesi mümkün olmayabiliyor, hem de özellikle cari borç ve düzenlenen faturalara istinaden sonradan tahsilat esası ile çalıştığımız müşterilerimiz de bulunuyor. Bu durumda ilan hizmetini sağladıktan sonra düzenlenen faturalara istinaden toplu olarak tahsilat yapılabiliyor. Bu durumda da yine fatura kesilirken hangi tahsilat için hangi ödeme şeklinin kullanılacağı henüz belli olmamış oluyor. Bu durumlarda ödeme şekline "Diğer - cari" gibi bir ifadenin girilmesi uygun olur mu ? Veya her iki durum için de idarenizin önerisi nedir ?

Bu hususda yardımlarınızı rica ederiz.

İyi çalışmalar.

Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0051361)
2015-11-26 11:28   
Merhaba;

Vergi Usul Kanunu ve diğer vergi kanunlarında defter, kayıt ve
belgelere ilişkin olarak yer alan hükümlerin elektronik defter, kayıt ve belgeler için de geçerlidir. E-arşiv fatura da kağıt fatura gibi T.T.K, V.U.K ve diğer vergi kanunlarına tabidir.
Mevzuatla ilgili sorularınız için 444 0 189 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

İyi günler...