Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-DEFTER
Soru Detaylarını Görüntüle
0022936E-DEFTER(Kategori Yok)Herkese Açık2015-05-12 08:452016-01-20 15:21
MERYEM SERT 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0022936: İthalat Evrakları Girişi Hk.
İthalat evraklarını dekont olarak girmekteyiz, mevcut ithalatın bütün evraklarının aynı dekontun içinde yer almasının mevzuat açısından sorun teşkil eder mi ?

Her belgenin ayrı girilmesi gerektiğine ilişkin bilgi geçerli olacaksa ithalat evraklarını ayırmamız gerekir mi ? (Gümrük-Nakliye-Ürün Bedeli....)
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0038804)
2015-05-12 11:07   
İthalat işlemlerinde firma adına gümrüçü bütün ödemeleri yapıyor. Ancak bütün giderlere ait belgeler firma adına düzenleniyor. Daha sonra gümrükçü yaptığı ödemeler istinaden dekont ile firmaya ödeme çıkarıyor.
e-Defter açısından bakılırsa firmaya düzenlenen her belgenin ayrı yevmiye maddesine kayıt edilmesi gerekiyor. Bu kayıtlar sonucunda alacak çalışan hesap gümrükçü dekontuna yapılan ödeme ile kapatılabilir. bu yevmiye maddesinin belge tipi other belge açıklaması dekont yazılarak kayıt yapılır.
Bu konu hakkında ayrıca Mali müşavir ya da Yeminli Mali Müşavirinzden bilgi alınız.