Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-FATURA
Soru Detaylarını Görüntüle
0015776E-FATURAe-Fatura DiğerHerkese Açık2014-10-14 16:522016-04-19 14:08
mehmetsirli 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0015776: Bidon ölçü birimi hakkında
Merhaba.

Biz SAP de Bidon (BDN) ölçü biriminbde fatura kesiyoruz. GIB de bu ölçü biriminin karşılığı nedir?

Teşekkürler.
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0026462)
2014-10-16 09:34   
(güncelleme tarihi: 2016-04-19 14:08)
Merhaba,

GİB bu şekilde bir yorum yapamamaktadır.

Ölçü birimleri UBL-TR standartlarına göre kullanılmaktadır. UBL'de bulunmayan birimler kullanılamaz. UBL-TR standartlarını incelemeniz gerekmektedir.
Ek olarak, Portal yöntemini kullanıyorsanız portal üzerinde oluşturduğunuz faturalarda sadece portaldeki ölçü birimleri kullanılmaktadır.
- Fatura yükleme modülü ile portal yöntemini, entegrasyon yöntemini ya da özel entegrasyon yöntemini kullanıyorsanız oluşturduğunuz faturalarda UBL-TR'nin izin verdiği ölçüde istediğiniz ölçü birimini kullanılabilirsiniz. Ancak fatura XML'i ile görünümü (XSLT) uyumlu olmalıdır. Gönderdiğiniz faturada XSLT yoksa portalde ve e-Fatura Görüntüleyici programında varsayılan XSLT ile görüntüleme yapabilirsiniz. Yalnız bu durumda gönderici varsayılan XSLT'de yer almayan alanları kullanmışsa bu alanlar (mesela portalde yer almayan birim fiyatlar) E-Fatura Görüntüleyici'de görüntülenemez.

XML dosyaları içinde görüntüleme amacı ile kullanılacak olan XSLT tanımı mutlaka bulunmalıdır. Bu nedenle kendi XSLT'nizi oluşturarak XML ile birlikte gönderiniz.

İyi günler.