Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-FATURA
Soru Detaylarını Görüntüle
0014013E-FATURAe-Fatura Entegrasyon YöntemiHerkese Açık2014-08-07 11:162015-08-10 14:56
Okhan ERDEM 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0014013: Portal Kullanımından Entegre Kullanıma Geçiş
Şuan Portal üzerinden kullanımımız mevcut ve çalışıyor. Biz entegre kullanıma geçmek istiyoruz. Bununla ilgili sorularım olacak.
1.) Daha önceden portal doldurmuş olduğumuz evraklar bulunduğundan bu geçiş için sadece bir dilekçe ve BİS raporlarını göndermemiz yeterlimidir? Yoksa tüm süreç yeniden müracaatmış gibimi yapılmalı?
2.) Bu dilekçe ve müraacatı internet üzerinden yapmamız yeterlimidir? Ne kadar sürede test işlemlerine başlayabiliriz?
3.) Aynı server ve sabit IP çıkışında iki firmamız bulunmakta. Bu iki firmamızıda entegre kullanıma geçirdiğimizde aynı IP çıkışından dolayı sorun oluyormu?
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0023302)
2014-08-07 17:02   
1) dilekçeniz ile birlikte BİS Raporu ve Test Tanım Formunu göndermeniz gerekmektedir.

2) Posta yoluyla başvurabileceğiniz gibi internet üzerinden de başvurunuzu yapabilirsiniz.

3)birden fazla şirketin aynı IP ver serveri kullanması halinde hazirun cetvelini de Gelir İdaresi Başkanlığı Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı (33.Müdürlük) İlkadım Caddesi 06450 Dikmen/ANKARA adresine posta veya kargo yoluyla göndermeniz ve dilekçenizde lider firmanızı da belirtmeniz gerekmektedir.
(0023501)
2014-08-12 13:47   
3.Cevabınıza ek bilgi talep ediyorum.

Belirttiğiniz hazirun cetvelini hazırladık. Lider firmamızı belirleyip bu firma üzerine SSL sertifikamızı alıp ISS Server üzerinde ayarladık.
Sorum şu;
- ikinci firmamız içinde SSL sertifikası alınmalı ve mevcut ISS Server üzerine tanımlama yapılmalı mıdır?
- ISS Server üzerinde başka yapılacak işlemler varmıdır?
- Eksik belge ve işlemimiz kalmadığında müracatımızı yapıp test işlemlerine başlayabilir miyiz?
- Entegre kullanıma geçiş sırasındaki kesinti süresinde bize gelen faturalar ve göndereceğimiz faturalar ile ilgili sıkıntı yada problem yaşarmıyız?
(0023516)
2014-08-12 14:25   
Grup şirketlerinde Gerçek ortam için tek IP, tek domain, tek SSL olmasında bir sakınca yoktur.
Ancak daha önce de belirtildiği gibi TEST IP ve domanin adlarının farklı olması gerekmektedir. domain name kısmında efaturaTEST1, efaturaTEST2.publicisyorum.com yazsanızda oluyor. efatura1,2,3 diye de ayırabilirsiniz.
Önemli olan IP ve domain adlarının farklı olması.
Ayrıca test yaparken çakma SSL ile de test yapabilirsiniz. Gerçek ortamda yukarıda da belirtildiği gibi tek IP, tek domain, tek SSL olmasında bir sakınca yoktur.
entegrasyon başvurusu ile ilgili bilgi http://www.efatura.gov.tr/entegrasyonislemleri.html [^] adresinde mevcuttur.