Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Forumu - E-FATURA
Soru Detaylarını Görüntüle
0012982E-FATURAe-Fatura Teknik SorularHerkese Açık2014-07-02 09:542017-10-30 16:46
eyup ulusoy 
cevaplanmışcevaplandı 
Bu forum sitesinde yazılanlar özelge niteliği taşımamaktadır,sadece mükelleflerimize yardımcı olma amaçlıdır.Verilen cevaplar sistemde yapılan güncellemelerle birlikte değişebilmektedir.Cevaplanma tarihine bakınız,daha güncel bir cevap verilmiş olabilir.
0012982: GİB-Portali - E FATURA KAYBOLUYOR
Merhabalar,

Bazı faturaların Zarf Bazında Listeleme ekranında yer alırken Fatura Bazında Listeleme ekranında yok. Bu durumda kabul/red işlemi yapamıyorum.

2 sıkıntım daha var. Öncelikle manuel olarak portal üzerinden fatura kesiyorum.
1.sıkıntım: E FATURA oluşturuyorum ama taslaklarda görünmüyor.4 fatura numarası atmadı.5.defa oluşturabildim.aradaki 4 fatura no yok.
2.sıkıntım : onayladığım fakat müşteriye göndermediğim fatura kayboldu.
Bu 2 sıkıntımda aynı zamanda oldu. Aç kapa yaptım olmadı diğer gün düzelir dedim 1 gün bekledim yine aynı. Bana yardımcı olur musunuz?
Hiçbir etiketi yok.

Cevap
(0021301)
2014-07-02 10:15   
(güncelleme tarihi: 2015-04-20 09:17)
Merhaba,

GİB Portal yöntemini kullanıyorsanız, 6 aydan önce gönderilen ve gelen fatura ve yanıtlar portalden silinmektedir. Bugün - 6 ay arasındaki zamana ait faturalar kaybolmaz. Taslaklarda ya da diğer ekranlarda farklı tarih aralıklarında bulunuyor olabilir ("6 aydan eski faturalarınız ve uygulama yanıtlarınız sistemden kaldırılacaktır. Lütfen verilerinizi kendi bilgisayarınıza indirip saklamaya özen gösteriniz!" uyarısını portalinizde görebilirsiniz.).

Faturalar;
1. Zarfın alınma/gönderilme zamanına göre şu ekranda listelenir:
   - Zarf Bazında Listeleme
2. Faturanın üzerinde yazan tarihe göre şu ekranlarda listelenir.
   - Taslaklarda,
   - Fatura Bazında Listeleme,
   - Arşivde ve
   - Yüklenmiş Faturalar
Tarih aralığını değiştirdiğinizde (genişlettiğinizde) bu faturaları görebilirsiniz. Tüm ekranları kontrol ediniz.

3 aydan önce tarafınıza ulaşmış olan faturalar Zarf ve Fatura Bazında Listeleme ekranlarından kaldırılarak otomatik olarak Arşiv menüsüne aktarılmaktadır.

Zarf bazında listeleme ekranında gördüğünüz tarih fatura tarihi değildir. Bu nedenle fatura tarihi zarf tarihinden farklıysa zarf ve fatura aynı tarih aralığında görünmez. Fatura tarihini tam olarak görebilmek için zarfın içindeki faturayı açıp fatura tarihine bakınız. Faturayı fatura bazında listeleme ekranında bu tarihi içeren aralıkta bulabilirsiniz. (birden fazla sayfaya bakmanız gerekebilir.)

Tüm ekranları tarih aralığının başlangıcını örneğin 2013 tarihine çekip (listeden seçmenize izin vermediği durumda tarihi yazıyla yazınız.) arattığınızda hala göremezseniz Yeniden Aç düğmesi ile bu soruyu tekrar açıp vergi kimlik numaranızı ve bulmaya çalıştığınız fatura numaralarını yazınız.

Ek Bilgi: 3 aydan daha eski bir tarihe kesilmiş bir fatura bugün tarafınıza gönderilmişse (teknik olarak bir engel bulunmamaktadır ancak mevzuat hükümleri geçerlidir ve mükellefin sorumluluğundadır.), geldiği gün Zarf Bazında Listeleme ekranında görüntülenebilir ancak Fatura Bazında Listeleme ekranında fatura tarihine göre sorgulama yapıldığında görüntülenebilir ve cevap verilebilir (tarih aralığını geriye çekmek istediğinizde 'Bu tarih ... tarihinden sonra olmalıdır' şeklinde uyarı verir ya da seçimli alanı pasif gösterirse KLAVYE KULLANARAK YAZINIZ, ardından 'Sorgula' düğmesine basınız). Bu şekilde bu faturalara cevap verebilirsiniz.

Ancak bu konuyla ilgili olarak 387 numaralı sorunun cevabına da bakmalısınız.